Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
5 najpopularniejszych mitów dietetycznych

5 najpopularniejszych mitów dietetycznych

4 minut

Mity dietetyczne to coś z czym każdy z nas spotyka się na co dzień. Powodów, przez które one w ogóle powstają jest bardzo wiele- może to być czyjeś niedopatrzenie, chęć łatwego zarobku czy szkodliwy marketing. O ile niektóre z mitów dietetycznych są po prostu zabawne, to większość z nich stanowi poważny problem ze względu na to, że wprowadzenie ich do codziennej rutyny może wiązać się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Co więcej, wiele osób stosując się do tych niezgodnych z prawdą wskazówek, jest przekonana, że odżywia się zdrowo i nie zdaje sobie z sprawy z możliwych konsekwencji. Warto więc mieć oczy szeroko otwarte i dokładnie sprawdzać źródła wiedzy, z których korzystamy. W artykule zostały przytoczone przykłady najpopularniejszych mitów dietetycznych.

Mit #1

Ziemniaki tuczą

Przez wiele lat bardzo popularne było stwierdzenie, według którego osoby będące na diecie nie powinny spożywać ziemniaków, ponieważ są one tuczące. Biorąc pod uwagę fakt, iż ziemniaki stanowią jedną z podstaw tradycyjnej polskiej kuchni, odrzucenie ich z diety wiązało się dla wielu osób z dużą trudnością. Czy jest to słuszne i należy faktycznie unikać ziemniaków na diecie? Okazuje się, że ziemniaki są tak naprawdę niskokaloryczne. W 100g zawierają około 70 kilokalorii, czyli znacznie mniej niż na przykład porcja makaronu. Oprócz tego zawierają wiele cennych składników jak na przykład potas, fosfor, magnez czy witaminę C. Zła sława ziemniaków spowodowana była najprawdopodobniej sposobem ich podawania. W towarzystwie sosów na bazie śmietany czy z dodatkiem masła są one faktycznie wysokokalorycznym dodatkiem do dania. Jeżeli natomiast spożywamy je głównie gotowane lub pieczone, bez wysokokalorycznych dodatków, mogą one jak najbardziej stanowić element zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Mit #2

Cukier brązowy jest lepszy niż biały

Cukier biały to najpowszechniej stosowany rodzaj cukru. Jest on czystą sacharozą. Ważnym elementem przy jego produkcji jest oczyszczanie, czyli oddzielenie od produktu ciemnobrązowego syropu- melasy. W zależności od surowca, z którego otrzymuje się cukier może być to melasa buraczana lub trzcinowa, które w minimalnym stopniu zawierają pewne ilości składników mineralnych. Cukier biały nazywany jest „pustymi kaloriami”, ponieważ dostarcza praktycznie tylko energii (aż 400kcal w 100g).

Cukier brązowy to nadal cukier oczyszczony, ale został on zabarwiony niewielką ilością melasy lub karmelu. Ilość składników mineralnych występujących w melasie jest na tyle niewielka, że nie czyni go czymś lepszym od cukru białego. Cukier brązowy to również głównie sacharoza i nie jest bardziej korzystny dla naszego zdrowia niż cukier biały.

Cukier brązowy to nadal cukier oczyszczony, ale został on zabarwiony niewielką ilością melasy lub karmelu.
Cukier brązowy, wbrew pozorom, nie jest korzystniejszy dla zdrowia człowieka od cukru białego.

Mit#3

Owoce należy jeść tylko do godziny 18

Tak naprawdę  na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dowodów na to, że zjedzenie owocu przez osobę zdrową jest bardziej korzystne rano niż wieczorem. Tak jak w przypadku innych produktów spożywczych, należy zjadać je najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Ten sam owoc o każdej porze dnia ma taką samą ilość kcal oraz zawartość cukru. Jeżeli jednak  mamy w zwyczaju codziennie wieczorem spożywanie słodkich owoców w bardzo dużych ilościach, to oczywiście istnieje ryzyko, że wpłynie to na zwiększenie naszej masy ciała. W tym wypadku ważniejsza jest ilość owoców i nasz rozsądek, niż pora ich spożywania.

Mit #4

Dieta zgodna z grupą krwi

Swego czasu dieta zgodna z grupą krwi była bardzo popularna. Według jej propagatorów stosowanie tej diety miało przyczyniać się do pozbycia się nadprogramowych kilogramów, poprawy stanu zdrowia oraz stanowić profilaktykę wielu chorób. Jak jest naprawdę?

Na chwilę obecną nie istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że dieta powinna zostać dopasowana do grupy krwi. Co więcej, wykluczenie danych produktów według zaleceń twórców diety zgodnej z grupą krwi może powodować występowanie poważnych niedoborów. Pamiętajmy, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się z dietetykiem i lekarzem, a nie eksperymentować i wypróbowywać na sobie w ciemno wszystkie „modne diety”.

Mit#5

Sól himalajska jest zdrowsza niż zwykła

Sól w naszej diecie to główne źródło sodu, składnika który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże, w sytuacji gdy jest on spożywany w nadmiarze, wpływa na zwiększenie ryzyka chorób sercowo- naczyniowych. Każdy rodzaj soli, zarówno sól kuchenna, himalajska czy morska składa się głównie z NaCl (chlorku sodu). Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej wydobywanej w Pakistanie. Ze względu na śladowe zawartości tlenku żelaza posiada charakterystyczny, różowy kolor. Zwolennicy tego rodzaju soli, argumentują, że jest ona lepsza w porównaniu z solą kuchenną ze względu na zawartość składników mineralnych takich jak magnez, cynk, żelazo. Tak naprawdę sól himalajska zawiera tylko śladowe ilości niektórych składników mineralnych. Ich zawartość jest zbyt mała aby można było traktować tę sól jako dobre ich źródło. Pamiętajmy- sól to sól, każdy jej rodzaj spożywany w nadmiarze może nam zaszkodzić. Tak naprawdę odpowiednio zbilansowana dieta powinna być dla nas źródłem niezbędnych składników. 

Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej wydobywanej w Pakistanie.
Sól himalajska zawiera tylko śladowe ilości niektórych składników mineralnych.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 89 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut
  Domowe przetwory to produkty, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

  Przepisy na domowe przetwory

  Kiedyś przepisy na domowe przetwory były znane w większości domów.…
  4 minut