FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
5 najpopularniejszych mitów dietetycznych 0
5 najpopularniejszych mitów dietetycznych

Mity dietetyczne to coś z czym każdy z nas spotyka się na co dzień. Powodów, przez które one w ogóle powstają jest bardzo wiele- może to być czyjeś niedopatrzenie, chęć łatwego zarobku czy szkodliwy marketing. O ile niektóre z mitów dietetycznych są po prostu zabawne, to większość z nich stanowi poważny problem ze względu na to, że wprowadzenie ich do codziennej rutyny może wiązać się z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi. Co więcej, wiele osób stosując się do tych niezgodnych z prawdą wskazówek, jest przekonana, że odżywia się zdrowo i nie zdaje sobie z sprawy z możliwych konsekwencji. Warto więc mieć oczy szeroko otwarte i dokładnie sprawdzać źródła wiedzy, z których korzystamy. W artykule zostały przytoczone przykłady najpopularniejszych mitów dietetycznych.

Mit #1

Ziemniaki tuczą

Przez wiele lat bardzo popularne było stwierdzenie, według którego osoby będące na diecie nie powinny spożywać ziemniaków, ponieważ są one tuczące. Biorąc pod uwagę fakt, iż ziemniaki stanowią jedną z podstaw tradycyjnej polskiej kuchni, odrzucenie ich z diety wiązało się dla wielu osób z dużą trudnością. Czy jest to słuszne i należy faktycznie unikać ziemniaków na diecie? Okazuje się, że ziemniaki są tak naprawdę niskokaloryczne. W 100g zawierają około 70 kilokalorii, czyli znacznie mniej niż na przykład porcja makaronu. Oprócz tego zawierają wiele cennych składników jak na przykład potas, fosfor, magnez czy witaminę C. Zła sława ziemniaków spowodowana była najprawdopodobniej sposobem ich podawania. W towarzystwie sosów na bazie śmietany czy z dodatkiem masła są one faktycznie wysokokalorycznym dodatkiem do dania. Jeżeli natomiast spożywamy je głównie gotowane lub pieczone, bez wysokokalorycznych dodatków, mogą one jak najbardziej stanowić element zdrowej, dobrze zbilansowanej diety.

Mit #2

Cukier brązowy jest lepszy niż biały

Cukier biały to najpowszechniej stosowany rodzaj cukru. Jest on czystą sacharozą. Ważnym elementem przy jego produkcji jest oczyszczanie, czyli oddzielenie od produktu ciemnobrązowego syropu- melasy. W zależności od surowca, z którego otrzymuje się cukier może być to melasa buraczana lub trzcinowa, które w minimalnym stopniu zawierają pewne ilości składników mineralnych. Cukier biały nazywany jest "pustymi kaloriami", ponieważ dostarcza praktycznie tylko energii (aż 400kcal w 100g).

Cukier brązowy to nadal cukier oczyszczony, ale został on zabarwiony niewielką ilością melasy lub karmelu. Ilość składników mineralnych występujących w melasie jest na tyle niewielka, że nie czyni go czymś lepszym od cukru białego. Cukier brązowy to również głównie sacharoza i nie jest bardziej korzystny dla naszego zdrowia niż cukier biały.

Cukier brązowy, wbrew pozorom, nie jest korzystniejszy dla zdrowia człowieka od cukru białego.

Mit#3

Owoce należy jeść tylko do godziny 18

Tak naprawdę  na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dowodów na to, że zjedzenie owocu przez osobę zdrową jest bardziej korzystne rano niż wieczorem. Tak jak w przypadku innych produktów spożywczych, należy zjadać je najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Ten sam owoc o każdej porze dnia ma taką samą ilość kcal oraz zawartość cukru. Jeżeli jednak  mamy w zwyczaju codziennie wieczorem spożywanie słodkich owoców w bardzo dużych ilościach, to oczywiście istnieje ryzyko, że wpłynie to na zwiększenie naszej masy ciała. W tym wypadku ważniejsza jest ilość owoców i nasz rozsądek, niż pora ich spożywania.

Mit #4

Dieta zgodna z grupą krwi

Swego czasu dieta zgodna z grupą krwi była bardzo popularna. Według jej propagatorów stosowanie tej diety miało przyczyniać się do pozbycia się nadprogramowych kilogramów, poprawy stanu zdrowia oraz stanowić profilaktykę wielu chorób. Jak jest naprawdę?

Na chwilę obecną nie istnieją dowody naukowe, które potwierdzają, że dieta powinna zostać dopasowana do grupy krwi. Co więcej, wykluczenie danych produktów według zaleceń twórców diety zgodnej z grupą krwi może powodować występowanie poważnych niedoborów. Pamiętajmy, że przed zastosowaniem jakiejkolwiek diety należy skonsultować się z dietetykiem i lekarzem, a nie eksperymentować i wypróbowywać na sobie w ciemno wszystkie "modne diety".

Mit#5

Sól himalajska jest zdrowsza niż zwykła

Sól w naszej diecie to główne źródło sodu, składnika który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednakże, w sytuacji gdy jest on spożywany w nadmiarze, wpływa na zwiększenie ryzyka chorób sercowo- naczyniowych. Każdy rodzaj soli, zarówno sól kuchenna, himalajska czy morska składa się głównie z NaCl (chlorku sodu). Sól himalajska to rodzaj soli kamiennej wydobywanej w Pakistanie. Ze względu na śladowe zawartości tlenku żelaza posiada charakterystyczny, różowy kolor. Zwolennicy tego rodzaju soli, argumentują, że jest ona lepsza w porównaniu z solą kuchenną ze względu na zawartość składników mineralnych takich jak magnez, cynk, żelazo. Tak naprawdę sól himalajska zawiera tylko śladowe ilości niektórych składników mineralnych. Ich zawartość jest zbyt mała aby można było traktować tę sól jako dobre ich źródło. Pamiętajmy- sól to sól, każdy jej rodzaj spożywany w nadmiarze może nam zaszkodzić. Tak naprawdę odpowiednio zbilansowana dieta powinna być dla nas źródłem niezbędnych składników.

Sól himalajska zawiera tylko śladowe ilości niektórych składników mineralnych.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium