FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Jak zrobić musli? 0
Jak zrobić musli?

Dlaczego warto jeść domowe musli?

Gotowe mieszanki musli dostępne w supermarketach mają często naprawdę kiepskie składy. Naładowane są cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym, a także olejem palmowym czy dodatkami do żywności. Nadmiar takich składników w codziennej diecie może nieźle narozrabiać w organizmie, np. zwiększając ryzyko chorób metabolicznych. Warto zrezygnować z produktów przetworzonych i bogatych w wymienione wyżej składniki. Oczywiście możesz dostać musli z dobrym składem, np. musli 5 zbóż z owocami jagodowymi bez dodatku cukrów BIO, które będzie super pomysłem na śniadanie. Ciekawym rozwiązaniem będzie  również przygotowanie domowego musli ze składników, które lubisz lub masz akurat w szafce.

 

Musli - wartość odżywcza

 

Ciężko tak powiedzieć jaką wartość odżywczą ma musli bo to wszystko zależy od składników jakie zostały wykorzystane do przygotowania mieszanki. Jeżeli domowe musli składa się z płatków zbożowych, orzechów, nasion i suszonych owoców to z pewnością będzie świetnym źródłem błonnika pokarmowego, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów roślinnych. Mieszanki musli są bogatym źródłem witamin (np. z grupy B) i składników mineralnych (magnezu, cynku), a także składników bioaktywnych. Śniadanie z domowego musli i jogurtu, skyra bądź twarogu będzie dodatkowo bogate w wapń oraz białko. Całość wzbogacona w świeże owoce stworzy pełnowartościowy posiłek.

domowe musli

Jak przygotować musli? Przepis na musli

Domowe musli można zrobić na wiele sposobów: w piekarniku, na patelni lub bez obróbki termicznej (wystarczy wymieszać dowolne składniki). Bazę musli stanowią płatki zbożowe, zazwyczaj płatki owsiane (najlepiej górskie). Do tego dodawane są różne orzechy, nasiona, owoce suszone i liofilizowane, a także przyprawy, np. cynamon. Do domowego musli dodawane są zdrowsze słodzidła, np. miód, syrop klonowy, z agawy lub daktylowy. Możesz skomponować własne musli mieszając ze sobą ulubione dodatki i tworząc przeróżne kompozycje: musli szarlotkowe, korzenne, owocowe, orzechowe, karmelowe itp. Jak jeść domowe musli? Wystarczy połączyć je z nabiałem, np. jogurtem, mlekiem, serkiem wiejskim, twarogiem i świeżymi lub mrożonymi owocami. Taki posiłek sprawdzi się jako szybkie śniadanie lub danie na wynos. Jeżeli chcesz zrobić własne musli to zachęcamy do skorzystania z naszego przepisu na musli:

 

Składniki na ok. 4 porcje:

Przygotowanie:

  1. Na gorącej patelni upraż płatki z przyprawami.
  2. Gdy płatki będą zarumienione, a ich aromat będzie wyczuwalny dorzuć orzechy, nasiona i żurawinę. Wymieszaj i praż przez maksymalnie minutę.
  3. Na koniec dodaj miód i zostaw do ostygnięcia

 

Taką granolę polecamy przechowywać ok. 2 tygodni w szczelnym opakowaniu, np. pojemniku na makaron, kaszę.

A może domowe musli z piekarnika?

Inną ciekawą opcją jest musli z piekarnika, które wystarczy wymieszać na blasze do pieczenia i piec ok. 20 minut w 180 stopniach, aż wszystko się zarumieni. Do musli z piekarnika polecam dorzucić tarte jabłko, które wzmocni smak. Warto do takiego zadania wykorzystać przepis podany powyżej wzbogacony o jabłko. Jeżeli do domowego musli z piekarnika używasz orzechów to dorzuć je na 5-10 minut przed końcem pieczenia. Zbyt długie pieczenie orzechów może przyczynić się do utleniania tłuszczów i przypalenia orzechów (szczególnie orzechów laskowych w skórce).

jak zrobić musli

Wolisz gotowe rozwiązania? Sprawdź nasze propozycje!

Gotowe musli wcale nie jest gorsze od domowych eksperymentów, pod warunkiem, że jest z jakościowych składników. Zachęcam do poznawania nowych mieszanek, aby poznać smaki i może znaleźć coś co wyjątkowo skradnie kulinarne serce? W sklepie Fit or Sweet  znajdziesz szeroki wybór ekologicznych mieszanek musli, np.:

 

  1. Musli owocowe BioGol - mieszanka płatków zbożowych oraz suszonych owoców, klasyka wśród musli.
  2. Musli tropikalne Bio Planet - mieszanka płatków zbożowych oraz kostek owoców tropikalnych - ciekawa alternatywa dla owocowego musli.
  3. Musli proteinowe bez dodatku cukrów Allos - mieszanka płatków sojowych oraz pszennych i owsianych z ciekawymi dodatkami, takimi jak nasiona szałwii hiszpańskiej (chia).
  4. Musli truskawkowe bezglutenowe i bez dodatku cukrów Pięć Przemian patki owsiane górskie z dodatkiem nasion i suszonych owoców, wzbogacone w truskawki liofilizowane nadające pyszny smak całej mieszance.

 

Warto przetestować gotowe mieszanki, aby zaoszczędzić sobie czas i jednocześnie zadbać o zdrowie. 

 

Bibliografia:

  1. Kunachowicz H., Tabele składu i wartości odżywczej żywności, PZWL, 2017
  2. Sobota A., Badanie składu chemicznego płatków musli, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2012
  3. https://czytajsklad.com/musli-2/
  4. Gawęcki J., Żywienie człowieka, TOM 1: Podstawy Nauki o Żywieniu, wyd. IV, PWN, 2022

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium