FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Miód spadziowy - dlaczego jest tak wyjątkowy? 0
Miód spadziowy - dlaczego jest tak wyjątkowy?

Czym jest miód?

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest miód. Poszczególne rodzaje miodu wytwarzane są z nektaru kwiatowego konkretnych gatunków roślin. Pszczoły zbierają nektar kwiatowy, umieszczają go w ulu, wzbogacają o specjalne enzymy, a następnie przy użyciu swoich skrzydeł odparowują z niego wilgoć.

W zależności od tego, z jakich kwiatów pszczoły pobierają surowiec do produkcji miodu, w pasiekach mogą być pozyskiwane inne gatunki miodu — lipowy z kwiatów lipy, rzepakowy z kwiatów rzepaku, gryczany z kwiatów gryki, czy wielokwiatowy, który łączy w sobie nektar różnych roślin. Wszystko po to, abyśmy my mogli cieszyć się gotowym produktem. Ilość gatunków miodu wytworzonego z nektaru jest niezliczona, jednak nektar to nie wszystko.

Czym się różni miód spadziowy od nektarowego?

Branża pszczelarska jest bardzo szeroka, co oznacza, że wciąż może zachwycać nowymi smakami i aromatami nawet największych koneserów. Spośród wszystkich gatunków miodów, jeden szczególnie wyróżnia się swoją gęstą konsystencją, leśnym smakiem i intensywnym zapachem. Miód ten, znany również jako miód spadziowy, nie pochodzi z nektaru kwiatów — a więc z czego?

Miód spadziowy, jak łatwo domyślić się po jego nazwie, produkowany jest ze spadzi. Miód spadziowy jest bardzo specyficznym produktem pszczelim. Produkuje się go nie z nektaru kwiatowego, a z substancji znajdujących się liściach i igłach drzew leśnych. Zastanawiasz się, jak powstaje i czym właściwie jest spadź? Oto odpowiedź.

 czym jest spadź

Czym jest spadź?

Spadź pojawia się w okresie od czerwca do początku września, na igłach sosny lub na liściach drzew leśnych — dębu, wierzby, lipy, jesionu czy grabu. Spadź wytwarzana jest przez mszyce, czerwce i miodunki. Owady te wysysają z roślin soki, a następnie w procesie trawienia pozbawiają ich niektórych aminokwasów wydalając przetworzoną substancję, która składa się głównie z cukrów prostych.

Pszczoły zbierają spadź tak samo, jak nektar kwiatowy i przetwarzają ją w ulach na miód o ciemniejszej barwie i gęstszej konsystencji.

Jak smakuje miód spadziowy?

Miód spadziowy ma dość intensywny smak o jedwabiście gładkiej, gęstej konsystencji. Posiada wyraźny i intensywny aromat drewna oraz słodowo-ziemisty smak ze słonymi nutami. W porównaniu do innych ten gatunek miodu wolniej ulega krystalizacji, co oznacza, że dłużej utrzymuje swoją płynną formę.

Miód spadziowy — właściwości

Chociaż myśl o jedzeniu wydzieliny owadów może być dla niektórych osób dość drażniąca, miód spadziowy jest ceniony w wielu krajach w Europie i poza nią. Często osiąga wyższe ceny niż miód kwiatowy. Właściwości miodu spadziowego są cenione na całym świecie.

Charakteryzujący się wysoką zawartością minerałów, zwłaszcza żelaza, miedzi i manganu, miód spadziowy zawiera również więcej antyoksydantów i aminokwasów niż inne produkty miodowe. Ponadto wyróżnia się ilością zawartych w nim enzymów i innych składników odżywczych.

Miód spadziowy w swoim składzie ma znacznie wyższą zawartość cukrów złożonych (oligosacharydów) niż miód nektarowy (lub kwiatowy). Badania pokazują, że oligosacharydy są ważne dla utrzymania zdrowego układu pokarmowego i działają jako prebiotyki wspierające wzrost dobrych bakterii w jelitach. Miód spadziowy zawiera również wyższy poziom przeciwutleniaczy i minerałów w porównaniu z innymi miodami kwiatowymi. [1]

Miód spadziowy — korzyści dla zdrowia

Doskonała alternatywa dla cukru

Miód ma niższą wartość IG (indeksu glikemicznego) niż cukier. Oznacza to, że nie podnosi tak szybko stężenia glukozy we krwi. Miód spadziowy zawiera około 40% fruktozy i 30% glukozy, a pozostałe 30% to głównie woda, ale także składniki mineralne, aminokwasy i związki bioaktywne.

W kontraście, wszystkim dobrze znany, biały cukier rafinowany zawiera 50% fruktozy i 50% glukozy, a przy tym żadnych innych substancji odżywczych, czy fitozwiązków.

Warto jednak podkreślić, że miód spadziowy tak samo, jak każdy inny gatunek miodu, to wciąż źródło węglowodanów prostych i pod względem chemicznym nie stanowi on „fit” zamiennika dla cukru. Dlatego, pomimo ogromnych korzyści, jakie może przynieść jego regularne spożycie, należy zachować umiar.

miód spadziowy właściwości

Naturalne właściwości antybakteryjne

Miód spadziowy ma porównywalną lub nawet skuteczniejszą aktywność antybakteryjną niż miód Manuka. Unikalna i niezwykle bogata kombinacja minerałów, mikroelementów i witamin znajdujących się w tym miodzie sprawia, że jest on doskonałym antyoksydantem i stymulatorem zdrowia. Miód spadziowy jest bogatym źródłem flawonoidów, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i antyalergiczne. Przeprowadzono zarówno badania laboratoryjne, jak i kliniczne, które wykazały, że miód jest skuteczny w wielu działaniach antybakteryjnych.

Jak jeść miód spadziowy?

Miód spadziowy dobrze komponuje się z wędzonymi serami. Jest również pyszny w zwykłym jogurcie, mleku, na tostach lub w owsiance. Jeżeli zamierzasz spożywać miód spadziowy głównie ze względu na jego właściwości prozdrowotne, pamiętaj, aby nie osiągał temperatury wyższej niż 40 stopni. Dzięki temu zachowasz pełną aktywność wszystkich fitozwiązków obecnych w miodzie spadziowym. Niemniej jednak, wyjątkowy aromat miodu spadziowego, sprawia, że jest on również wykorzystywany w cukiernictwie, jako dodatek do wypieków.

 

Badanie:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471592/

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium