FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Czerwiec jest miesiącem, na który czekam cały rok! 0
Czerwiec jest miesiącem, na który czekam cały rok!

To właśnie w czerwcu pojawiają się warzywa i owoce, które możemy jeść tylko na początku lata. Czerwcowa dieta oparta jest przede wszystkim na truskawkach, czereśniach i warzywach takich jak rzodkiewka czy bób.

Większość sezonowych produktów najlepiej smakuje na surowo i tak też zalecamy je spożywać. Młode warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i składników mineralnych, które szkoda byłoby stracić dodatkowo je gotując.  Jak jednak wiadomo niektóre z nich, takie jak fasolka szparagowa czy bób należy wcześniej przetworzyć.  Powinniśmy zrobić to w taki sposób, by nadal pozostały bogatym źródłem składników odżywczych, a pozbawić je jedynie tych związków, które wpływają negatywnie na nasz układ pokarmowy. Najlepszym sposobem będzie tu gotowanie w wodzie lub na parze, aż do momentu gdy warzywa będą lekko al dente.

Pozostając w temacie gotowania sezonowych warzyw, warto zastanowić się nad tym które elementy są jadalne, a które lepiej wyrzucić. Dobra wiadomość jest taka, że możemy zjeść więcej niż nam się wydaje i zmniejszyć ilość wyrzucanego jedzenia. Dobrym na to przykładem są liście rzodkiewki, które często wyrzucamy od razu po przyniesieniu ze sklepu. Warto wiedzieć, że liście te świetnie nadadzą się do zmiksowania z oliwą, parmezanem i orzeszkami z których powstanie idealne zielone pesto do wykorzystania na kanapki, jak i do makaronu. Kolejnym przykładem jest wykorzystanie zielonych liści kalafiora, które są nie tylko jadalne ale nadają się do sałatki typu Colesław. Za to twarde końcówki szparagów można przechowywać do czasu niedzielnego obiadu. Dodatek ich do bulionu wzmocni jego smak i kolor, a śmieci będzie mniej.

Czerwiec charakteryzuje się jeszcze tym, że wszyscy pragniemy zjeść tyle truskawek i innych owoców, by nie tęsknić za nimi w ciągu roku. Wszyscy jednak wiemy jak to się kończy. Codzienna porcja botwiny, czy czereśni nie spowoduje że w zimie nie będziemy mieć na nie ochoty. Najlepszym sposobem na to by nie stracić tych wszystkich warzyw i owoców jest mrożenie i robienie przetworów. Mrożenie jest nie tylko sposobem by cieszyć się sezonowymi produktami na dłużej, ale przede wszystkim pozwoli to na zachowanie w nich witamin bez wielkich strat. Równie dobrym pomysłem jest robienie przetworów, zarówno takich tradycyjnych jak dżemy, ogórki kiszone ale również kiszonek z warzyw których nie kisiliśmy do tej pory. Świetnie sprawdzą się tutaj na przykład młode buraki, kalafior lub nawet cytryny, które będą wartościowym i ciekawym dodatkiem do zimowych sałatek.

Do warzyw i owoców, które możemy znaleźć w czerwcu należą:

TRUSKAWKI

Owoce te przede wszystkim bogate są w witaminę C. Najlepiej smakują na surowo, ale tworzą również  ciekawe połączenia z daniami zarówno słodkimi i słonymi. Idealnym na to przykładem jest sałatka z rukoli, koziego sera, bobu, czerwonej cebuli, octu balsamicznego i świeżych truskawek.

CZEREŚNIE

Najważniejszą właściwością czereśni jest fakt, że zaliczamy je do grupy przeciwutleniaczy. Dzięki tym związkom nasz organizm może zwalczać wolne rodniki, które tworzą się podczas palenia papierosów czy długotrwałego stresu.

PORZECZKI

Najbardziej wartościową jest ich czarna odmiana, która bogata jest w witaminę C oraz związki antyoksydacyjne. Idealnie nadają się do przetworów, a musy zrobione z tych owoców znajdą zastosowanie nie tylko w deserach, ale również jako dodatek do mięs.

AGREST

Często bywa zapomniany, ale warto włączyć go do swojej diety ze względu na wartości odżywcze. Jego owoce zawierają wysoką zawartość witaminy A oraz luteiny, która wspomaga pracę oczu szczególnie osobom, które długie godziny spędzają przed komputerem.

SZPARAGI

Sezon na szparagi jest krótki, dlatego trzeba czerpać z niego jak najwięcej. Te zielone warzywa posiadają wiele wartościowych składników i mało kalorii. Najważniejszymi z nich jest kwas foliowy, istotny przede wszystkim dla kobiet planujących lub będących w ciąży. Przepisy na szparagi są bardzo różnorodne, ale tak naprawdę wystarczy wrzucić je na kilka minut do gorącej wody, a następnie posypać solą, pieprzem i skropić odrobiną cytryny.

Świeże szparagi, bomba witamin z małą kalorycznością

BÓB

Bób to warzywo o wysokiej zawartości błonnika oraz białka, które idealnie sprawdzi się jako zamiennik mięsa. Niektórzy jedzą go w postaci przekąski, inni robią z niego zupy krem, jednak smakuje równie wyjątkowo jako pasta na kanapki. Wystarczy, że ugotujemy w wodzie z solą bób, a następnie go zblendujemy z dodatkiem oliwy, świeżej mięty i posmarujemy nim świeży chleb.

FASOLA SZPARAGOWA

W zależności czy lubimy zieloną, czy żółtą obie są bogate w wartości odżywcze. Zielona w kwas foliowy, a żółta bogatsza w potas i fosfor. Obie sprawdzają się świetnie jako białkowy dodatek do dań głównych i sałatek.

BOTWINA

Botwina to młode liście i korzeń buraka, który zawiera dużą dawkę błonnika i żelaza, tak ważnego przy wspomaganiu procesów krwiotwórczych. Najlepiej smakują w sałatkach, jako dodatek do mięs, ale i w zupie typu chłodnik.

RABARBAR

Warto włączyć do swojej diety rabarbar ze względu na zawartość witaminy A i C oraz polifenoli. Często pomijamy jego obecność na straganach ponieważ nie wiemy jak go przygotować. Rabarbar najlepiej sprawdzi się w kompocie, czy dodatku do deserów na przykład ciasta drożdżowego.

SZCZAW

To zielone warzywo zawiera dużą ilość witamin takich jak witaminy z grupy B oraz minerałów. Warto włączyć go do jadłospisu jednak z wielką ostrożnością. Szczaw bowiem dostarcza do naszego organizmu kwas szczawiowy, który w dużych ilościach może powodować kamienie nerkowe. Jednak by temu zapobiec musimy jeść go w rozsądnych ilościach i pamiętać, że do potraw z jego dodatkiem należy używać produktów bogatych w wapń czyli mleko i produkty mleczne.

RZODKIEWKA

Rzodkiewka co prawda zwiastuje wiosnę, ale w czerwcu nadal możemy cieszyć się jej smakiem. To małe warzywo bogate jest przede wszystkim w witaminę C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i hamuje starzenie się organizmu. Rzodkiewka nie wymaga wiele, najlepiej smakuje na surowo jako dodatek do kanapek i sałatek, ale równie ciekawym sposobem na jej przygotowanie jest pieczenie.

Poza wymienionymi tutaj warzywami i owocami, czerwiec jest bogaty również w zielone warzywa takie jak szczypior, młodą kalarepę, kalafior, sałatę masłową i cebulę dymkę. Na początku lata możemy spotkać również warzywa, które są z nami cały rok ale dopiero w czerwcu smakują najlepiej. To właśnie teraz pomidory, ogórki, marchew czy młode ziemniaki mają najwięcej smaku.

Warto pamiętać, że młode i sezonowe produkty wymagają od nas naprawdę niewiele pracy. Większość z nich smakuje najlepiej na surowo lub gotowana w wodzie z dodatkiem świeżych ziół. W wiosennych i letnich miesiącach zachowanie zdrowej diety jest wyjątkowo łatwe, dlatego warto właśnie teraz uczyć się dobrych nawyków żywieniowych by zostały z nami na zimowe dni.

 

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych :) Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu :)

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium