Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

4 minut

W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz większą popularnością. Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.  Coraz więcej osób zastanawia się nad skorzystaniem z takiego rozwiązania. Jednakże zawsze pojawiają się pewne wątpliwości. Czy dieta pudełkowa jest zdrowa? Czy się opłaca?

Dieta pudełkowa- czym właściwie jest?

Dieta pudełkowa jest pewnego rodzaju produktem, który możemy zakupić na wybrany przez nas okres czasu. Składa się z przygotowanych przez firmę cateringową posiłków, które następnie są dostarczane klientowi pod wskazany adres i o określonych godzinach.  Posiłki zwykle zapakowane są do specjalnych pudełek, pozwalających w wygodny i bezpieczny sposób zabrać je ze sobą (na przykład do pracy). Stąd właśnie nazwa „dieta pudełkowa”. Pudełka te zwykle są odpowiednio oznaczone po to aby nie było wątpliwości, który posiłek jest kolacją, który obiadem itp. Na pudełkach widnieje również informacja o tym czy posiłek należy spożywać na zimno czy po uprzednim podgrzaniu. Obecnie wiele firm cateringowych rezygnuje z typowych, plastikowych pudełek i w trosce o środowisko proponuje bardziej ekologiczne rozwiązania. Przykładowo, typowe pudełka zastępowane są tymi z materiałów odnawialnych. Zdarzają się nawet firmy cateringowe, które jako opakowania do swoich dań używają słoików.  Głównym zamysłem diety pudełkowej jest dostarczenie wszystkich posiłków do klienta, tak aby ten nie musiał robić zakupów spożywczych oraz gotować.

Dieta pudełkowa- jaka powinna być?

Istnieje zarówno mnóstwo firm cateringowych, jak i rodzajów diet pudełkowych. Niezależnie od rodzaju, dieta taka powinna spełniać pewne wymagania.

Przede wszystkim posiłki powinny być zdrowe, odpowiednio zbilansowane, przygotowywane ze świeżych, wysokiej jakości produktów, a ich receptura powinna być tworzona pod nadzorem wykwalifikowanego dietetyka.

W pierwszej kolejności na pewno warto odrzucić te diety pudełkowe, które są tworzone na wzór np. różnego rodzaju „detoksów” czy innych modeli żywieniowych  nie będących zgodnymi z zasadami zdrowego odżywiania.

Ze względu na to, że diety pudełkowe nie są ściśle spersonalizowane, może być trudno nam ocenić, która będzie dla nas odpowiednia.

W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz większą popularnością.
Dieta pudełkowa powinna być odpowiednio zbilansowana, przygotowana ze świeżych i wysokiej jakości produktów.

Dieta pudełkowa zalety i wady.

Do zalet diety pudełkowej należą:

 • Oszczędność czasu– zdecydowanie jest to największa zaleta tego typu diet.  Korzystając z diety pudełkowej, czas jaki poświęcamy na posiłki jest ograniczony tylko do dwóch czynności, na które składają się- odebranie pudełek oraz spożycie posiłku (ewentualnie podgrzanie posiłku oraz umycie sztućców). Wszystkie inne czasochłonne czynności takie jak zakupy spożywcze, gotowanie oraz sprzątanie kuchni po przyrządzeniu posiłku, zmywanie dużej ilości naczyń, zostają znacznie ograniczone. Jest to bardzo ważne dla osób, które z różnych przyczyn mają znacznie ograniczone zasoby czasowe.
 • Ograniczenie marnowania żywności– to bardzo ważny aspekt zarówno ekologiczny, jak i etyczny. Obecnie w Polsce, ale i na całym świecie marnowane są ogromne ilości pożywienia. Podczas korzystania z diety pudełkowej dostajemy już gotowe, określone posiłki. W sytuacji gdy kaloryczność jest do nas odpowiednio dobrana, porcje są optymalne i zjadamy w całości przygotowane posiłki, nie marnujemy żywności, tak jak to często dzieje się przy standardowym gotowaniu czy po nieprzemyślanych zakupach.

Wady diety pudełkowej:

 • Koszty. No właśnie- czy diet pudełkowa się opłaca? To zależy od tego ile wydawaliśmy do tej pory pieniędzy na żywność. Z reguły jednak w większości przypadków rozwiązanie takie jak dieta pudełkowa jest droższe, ponieważ oprócz samych surowców, dochodzi również koszt przygotowania, pakowania oraz dostarczenia posiłków.
 • Kwestie ekologiczne– w przypadku firm korzystających z typowych, plastikowych opakowań, słuszne obawy powinny budzić ogromne ilości odpadów, jakie powstają w związku z korzystaniem z takiej diety.
 • Brak indywidualności diety– również jest to bardzo ważny aspekt. Diety pudełkowe to diety ogólne, oczywiście często zróżnicowane pod względem np. kaloryczności, ale jednak przygotowywane dla ogółu, a nie szyte na miarę dla danej osoby.  Należy pamiętać, że odpowiednia dieta powinna być do nas ściśle dobrana, uwzględniać nasz tryb życia, stan zdrowia i preferencje smakowe. Taka dieta powinna nam towarzyszyć przez całe życie, a jak możemy sobie wyobrazić, trudno jest przez całe życie kupować posiłki od firmy cateringowej. Niestety istnieje również niebezpieczeństwo, że w pewnych jednostkach chorobowych, takie niezindywidualizowane żywienie okaże się bardzo niebezpieczne.

Podsumowując- przede wszystkim należy pamiętać, że dieta pudełkowa nigdy nie zastąpi diety ściśle spersonalizowanej, dobranej do stanu zdrowia i indywidualnie dla nas rozpisanej, uwzględniającej nasze osobiste preferencje. Jednak w pewnych sytuacjach może być ona bardzo pomocna, a jej wybór będzie korzystny. Warto pamiętać też, że catering cateringowi nie równy. Przed wyborem firmy cateringowej, która będzie dostarczać nam posiłki, należy uważnie zapoznać się z jej ofertą, a w razie wątpliwości zasięgnąć porady dietetyka oraz zwrócić się o pomoc odnośnie dobrania m.in. odpowiedniej kaloryczności diety.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 30 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Domowe przetwory to produkty, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

  Przepisy na domowe przetwory

  Kiedyś przepisy na domowe przetwory były znane w większości domów.…
  4 minut