FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Czy sukraloza jest szkodliwa? 0
Czy sukraloza jest szkodliwa?

Ze względu na wzrastające zainteresowanie zdrowym stylem życia, wiele osób zaczyna szukać sposobów na zmniejszenie spożycia cukru. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów jest używanie zamiast niego substancji intensywnie słodzących. Przykładem takiej substancji jest sukraloza. Czym jest dokładnie sukraloza oraz czy jej spożywanie jest szkodliwe?

Sukraloza- czym jest?

Aby wyjaśnić dokładnie to czym jest sukraloza, należy zacząć od scharakteryzowania grupy substancji, do której ona należy. Sukraloza jest jedną z substancji intensywnie słodzących. Substancje te znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym- wykorzystuje się je przy produkcji napojów bezalkoholowych, gum do żucia, słodzików, lodów, dżemów, majonezów czy napojów mlecznych. Oprócz tego substancje intensywnie słodzące wchodzą w skład środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także niektórych kosmetyków, np. płynów do płukania jamy ustnej. Jeżeli chodzi o przykłady substancji intensywnie słodzących, które stosowane są w Polsce,  do najbardziej popularnych należą: aspartam, acesulfan K, sacharyna oraz właśnie sukraloza

Cechą charakterystyczną substancji intensywnie słodzących jest dużo wyższa siła słodząca niż w przypadku klasycznego cukru (sacharozy). Substancje te mimo bardzo słodkiego smaku posiadają niską bądź zerową wartość energetyczną. Dla przykładu aspartam jest około 200 razy słodszy niż biały cukier.

Sukraloza jest jednym z najpowszechniej stosowanych zamienników cukru tradycyjnego i cukru trzcinowego.

Sukraloza jest jednym z najpowszechniej stosowanych zamienników cukru tradycyjnego i cukru trzcinowego.

Sukraloza- charakterystyka

Sukraloza, jak wcześniej wspomniano należy do substancji intensywnie słodzących. W porównaniu do cukru, jest około 400-800 razy słodsza, zatem nawet mały dodatek sukralozy wystarczy aby uzyskać słodki smak napojów czy potraw. Substancja ta posiada zerową wartość kaloryczną.

Jako dodatek do żywności, sukraloza występuje oznaczona symbolem E955. Jest pochodną sacharozy, różnica w budowie cząsteczki sukralozy wynika z tego, że  trzy grupy hydroksylowe są w niej selektywnie zastąpione atomami chloru. Cechą charakterystyczną sukralozy jest pozostający na długo słodki posmak w ustach. Jest substancją dobrze rozpuszczającą się w wodzie, więc znajduje zastosowanie jako słodzik do kawy czy herbaty. Wykazuje wysoką termostabilość, co pozwala na stosowanie jej podczas pieczenia (np. jako składnik ciast).

Sukralozę, sprzedawaną pod nazwą handlową Splenda, stworzono po raz pierwszy w 1976 roku, w brytyjskiej cukrowni Tate & Lyle.  Substancja ta została zaakceptowana przez ponad sześćdziesiąt jednostek nadzorujących na całym świecie. Sukraloza po raz pierwszy została wprowadzona do użytku przez Kanadę w roku 1991.  Szacuje się, że obecnie jest ona dodawana do ponad 3 000 sprzedawanych produktów.

Sukraloza a szkodliwość

Przy ocenie tego czy sukraloza jest substancją szkodliwą, czy bezpieczną trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, słodziki, do których należy sukraloza, to substancje dodatkowe, które zostały wielokrotnie przebadane pod względem bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo sukralozy zostało dokładnie ocenione przez organy regulacyjne na całym świecie, przez co została ona zatwierdzona jako bezkaloryczny środek słodzący, dopuszczony do stosowania w żywności. Dostępne badania, które miały na celu poznanie jej metabolizmu, wykazały bardzo niskie wchłanianie sukralozy w przewodzie pokarmowym. Większość spożytej sukralozy jest wydalana wraz z kałem w postaci niezmienionej. W przypadku długotrwałego jej stosowania,  nie wykazano aby w jakikolwiek sposób kumulowała się w organizmie. Nie zanotowano również szkodliwego działania sukralozy na procesy reprodukcyjne, nie wykazano związku tej substancji z rozwojem nowotworów.

Niektórzy badacze podkreślają jednak, że częste spożywanie sukralozy może mieć niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelitową, pH kału, ponadto jej metabolity mogą wpływać na nabłonek jelita. Sugeruje się, że sukraloza może wpływać na zwiększone łaknienie.

Jak sami widzimy, mimo iż na ten moment sukraloza jest oficjalnie uznawana za substancję bezpieczną, jak we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek oraz śledzić najnowsze doniesienia naukowe.

Źródła:

  • Al Deeb O.A., Mahgoub H., Foda N.H.: Sucralose. Profiles Drug Subst Excip Relat Methodol. 2013;38:423-62.
  • Grotz V.L., Pi-Sunyer X., Porte D, Roberts A, Richard Trout J. A .: 12-week randomized clinical trial investigating the potential for sucralose to affect glucose homeostasis. Regul Toxicol Pharmacol. 2017;88:22-33.
  • Kutyła-Kupidura E.M., Sikora M., Dobosz A.: Wpływ zastąpienia sacharozy alternatywnymi substancjami słodzącymi na właściwości produktów ciastkarskich, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2016, 2, 105.
  • Schiffman S.S., Rother K.I.: Sucralose, a synthetic organochlorine sweetener: overview of biological issues. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2013;16(7):399-451.
  • Świąder K. i wsp.: Substancje intensywnie słodzące – korzyści i zagrożenia, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92 (3), 392-396.
  • Świerczek U., Borowiecka A., Feder-Kubis J.: Struktura, właściwości i przykłady zastosowań syntetycznych substancji słodzących. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 4 (107), 15 – 25.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium