FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna? 0
Czym tak naprawdę jest żywność ekologiczna?

Z roku na roku przybywa na świecie osób, które są zainteresowane zdrowym odżywianiem. Ludzie starają się robić świadome zakupy, czytają etykiety ze składem, rezygnują z przetworzonych wyrobów. Niestety wielu producentów wykorzystuje ten trend, oferując nam pozornie zdrowe produkty. Tak naprawdę poza nazwą, często niewiele się one różnią od konwencjonalnej żywności. Jak zatem rozpoznać autentyczne produkty ekologiczne? Zapraszamy do lektury. 

Czym charakteryzuje się żywność ekologiczna?

Produkty ekologiczne pochodzą z upraw i hodowli prowadzonych zgodnie z prawami natury. Są pozbawione antybiotyków, pestycydów, metali ciężkich i wielu innych szkodliwych substancji. Proces wytwarzania żywności ekologicznej podlega bezustannej kontroli. Od siewu, czy sadzenia, przez przetwarzanie surowców, aż po dostarczenie gotowego produktu klientowi.

Produkt ekologiczny oznaczony jest na etykiecie specjalnym certyfikatem. Aby go otrzymać, producent musi spełnić szereg kryteriów. Oficjalnym znakiem żywności ekologicznej, który stosowany jest na terenie całej Unii Europejskiej, jest liść z białych gwiazdek na zielonym tle.

Żywność ekologiczna, a konwencjonalna

Żywność ekologiczna pozbawiona jest sztucznych barwników, sztucznych konserwantów, czy wzmacniaczy smaku. Nie zawiera w składzie zbędnych dodatków, jak chociażby mleko w proszku dosypywane do każdego jogurtu. W przypadku produktów ekologicznych spożywamy to, co w rzeczywistości kupujemy. Dla przykładu:

  • Kupując nektar, pragniemy napić się nektaru, a nie mieszanki wody, barwnika, aromatów i słodzików.
  • Kupując szynkę, chcemy zjeść szynkę, a nie zmielone resztki produktów mięsnych zmieszane z mąką i wzmacniaczami smaku.

Decydując się na zakup żywności ekologicznej, unikamy jednocześnie tego co jest zbędne w żywności. Płacimy nieco wyższą cenę, ale w zamian otrzymujemy jakość.

Dlaczego ekologiczna żywność kosztuje więcej?

Łatwo jest zauważyć, iż produkty ekologiczne są nieco droższe w stosunku do żywności konwencjonalnej. Poniżej prezentujemy kilka czynników, które wpływają na wyższą cenę.

  • Uprawa roślin w ekologicznych warunkach daje średnio o 20 procent mniejsze plony niż w przypadku standardowej hodowli. To samo tyczy się wydajności podczas produkcji wyrobów odzwierzęcych.
  • Owoce i warzywa ekologiczne są zwykle transportowane przy użyciu specjalnego sprzętu izotermicznego, a to wymaga dodatkowych nakładów środków finansowych.
  • Hodowla ekologiczna jest znacznie bardziej pracochłonna od konwencjonalnej, a co za tym idzie, wymaga większego nakładu ręcznej siły roboczej.

 Ceny żywności ekologicznej są wyższe od konwencjonalnej przez sposób ich uprawy.

Zalety żywności ekologicznej
  • Żywność ekologiczna jest znacznie zdrowsza od zwyczajnego jedzenia. Certyfikowane produkty pochodzą z upraw ekologicznych, które pozbawione są pestycydów, nawozów sztucznych, czy antybiotyków. Ponadto posiadają więcej witamin i soli mineralnych.
  • Dieta oparta o produkty ekologiczne wspomaga proces oczyszczania organizmu. Jest to niezwykle ważne przy wszelkiego rodzaju schorzeniach.
  • Produkty ekologiczne charakteryzują się wyraźniejszym smakiem niż żywność konwencjonalna. Mają intensywniejszy zapach oraz aromat. Wszystko to za sprawą dłuższego procesu dojrzewania. Owoce lub warzywa mają w sobie mniej wody, a więcej suchej masy.
  • Dzięki temu, że żywność ekologiczna uprawiana jest bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, to nie powoduje alergii pokarmowych, nie uczula.
  • Metody stosowane przy procesie tworzenia żywności ekologicznej są przyjazne środowisku.
Mity na temat żywności ekologicznej
  • Nie wszystkie produkty ze zwrotami: „eko”, „naturalne”, czy „slow food” są ekologiczne. Żywność ekologiczna musi posiadać na opakowaniu ważne certyfikaty, które są kontrolowane. Będąc na zakupach, warto poświęcić chwilę i szczegółowo przeanalizować zawartość etykiety produktu, który zamierzamy kupić.
  • W społeczeństwie istnieje błędne przekonanie, że produkty ekologiczne są jedynie pochodzenia roślinnego. Tymczasem są to także wyroby odzwierzęce jak mleko, jaja, czy mięso.
  • Ludzie często rezygnują z zakupu wyrobów ekologicznych, bo prezentują się one gorzej, są mniej dorodne. To prawda, warzywa oraz owoce ekologiczne nie są pozbawione naturalnych defektów. Jednak to tylko przemawia za ich wysoką jakością. Zniekształcenia, czy mniejsza rozmiary wnikają to z braku stosowania w uprawie szkodliwych związków chemicznych.

Gdzie kupować żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczna jest dostępna na co raz szerszą skalę. Można ją kupić zarówno w supermarketach, jak i mniejszych dyskontach. Niemniej, jeśli chcecie mieć pewność co do jakości danego wyrobu, to najlepiej udać się na zakupy do  specjalnego sklepu ze zdrową żywnością. Poza gwarantem ekologicznego asortymentu możecie uzyskać od sprzedawców mnóstwo cennych informacji na temat danego produktu.

Nie bez przyczyny mawia się, że „jesteś tym, co jesz”. W trosce o zdrowie nasze i bliskich powinniśmy dokonywać świadomych wyborów. Dieta oparta o produkty ekologiczne jest kluczem do zdrowia. Spożywając wyroby ekologiczne, dostarczamy swojemu organizmowi więcej naturalnych składników, które efektywnie wspomagają jego prawidłowe funkcjonowanie.

 

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych :) Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu :)

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium