FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Czym zastąpić cukier? 0
Czym zastąpić cukier?

Cukier nazywany jest potocznie białą śmiercią. Nie bez powodu, bo poza otyłością, jego nadmierne spożycie powoduje szereg innych chorób, często stwarzających zagrożenie życia. Czym można zastąpić cukier? Czy istnieją naturalne alternatywy? Przekonajcie się sami!

Biały cukier – zbędny element diety

Pod nazwą „cukier” kryje się sacharoza, czyli dwucukier złożony z glukozy i fruktozy. Związek ten pozyskiwany jest przede wszystkim z buraków cukrowych oraz trzciny cukrowej. Biały cukier stanowi bez wątpienia szybko przyswajalne źródło energii, jednak nie ma żadnych składników odżywczych. Są to tak zwane puste kalorie (405 kcal w 100 gramach).

Dzienna dawka cukru nie powinna przekraczać 10% energii dostarczanej do organizmu człowieka. Wobec tego, jeśli przyjmujecie średnio 2000 kcal na dobę, to podaż cukru powinna wynosić maksymalnie około 50 gramów. Oczywiście należy wziąć pod uwagę nie tylko cukier w wersji klasycznej, ale także ten dodawany masowo do różnych produktów (wędliny, napoje itp.).

Skutki spożywania nadmiernej ilości cukru

Spożywanie nadmiernej ilości cukru w codziennej diecie może doprowadzić do szeregu dolegliwości oraz chorób. Spośród najpopularniejszych należy wymienić:

  • próchnica zębów;
  • wzrost stężenia trójglicerydów;
  • nadwaga i otyłość;
  • zaburzenia psychiczne, takie jak nerwica czy depresja;
  • ciągłe uczucie zmęczenia, ospałość.

Naturalne zamienniki cukru

Stewia

Stewia jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. W łodydze oraz liściach znajdują się glikozydy stewiolowe, odpowiadające za jej słodki smak. Roślina jest około 200 razy słodsza od cukru, a przy tym nie zawiera kalorii. Jedna łyżeczka sproszkowanej stewii jest równoznaczna ze szklanką cukru. Można dodawać ją zarówno w świeżej, jak i suszonej formie. Popularne są także płyny oraz tabletki na bazie stewii, często wykorzystywane do słodzenia herbaty, kawy czy wypieków.

Warto dodać, że stewia ma nieco gorzkawy smak, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Ponadto dość szybko ulega karmelizowaniu w trakcie pieczenia. Najbardziej polecane są zielone i brązowe ekstrakty - mniej przetworzone, a tym samym zawierające substancje odżywcze.

Ksylitol

Ksylitol jest słodką substancją pozyskiwaną z kory brzozy. Zawiera o połowę mniej kalorii niż tradycyjny, biały cukier. Z uwagi na to, że ma 10-krotnie niższy indeks glikemiczny, nie powoduje nagłych skoków insuliny. To idealny wybór dla osób chorujących na cukrzyce.

Poza tym, że ksylitol jest doskonałą alternatywą dla białego cukru, to przynosi jeszcze szereg innych korzyści zdrowotnych:

  • wzmacnia odporność organizmu;
  • wpływa korzystnie na mikroflorę jelit;
  • regularnie przyjmowany zmniejsza apetyt na słodycze;
  • przeciwdziała zakwaszeniu organizmu;
  • wspomaga wchłanianie magnezu oraz wapnia, a tym samym zapobiega osteoporozie.

Syrop klonowy

Tradycyjny kanadyjski przysmak. Syrop klonowy pozyskiwany jest z pnia klonów, w procesie odparowywania wody. Pozbawiony jest konserwantów, można go przechowywać nawet do 1,5 roku. Poza tym, że jest słodki, to zawiera także szereg substancji odżywczych, takich jak: magnes, wapń, fosfor, potas, mangan, witaminy z grupy B oraz polifenole, które wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne. Zawiera o połowę mniej kalorii niż cukier, jednak jego indeks glikemiczny jest mniej więcej na tym samym poziomie. Wobec tego nie jest to dobra alternatywa dla cukrzyków.

Miód

Jest znacznie słodszy od cukru, bardziej kaloryczny, ale mimo to zdrowszy. Bogactwo składników odżywczych (witaminy z grupy B, pyłki kwiatowe, olejki lotne, woski, garbniki, enzymy i kwasy organiczne) sprawia, że miód stanowi naturalny antybiotyk. Wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, łagodzi kaszel i katar, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego oraz zwiększa wydolność mięśnia sercowego. Pamiętaj, że tylko dobrej jakości miód, produkowany przez pszczoły posiada prozdrowotne właściwości. Sprzedawany na szeroką skalę sztuczny miód nie ma żadnych cennych składników. Aby zachować dobroczynne działanie miodu, nie można go poddawać obróbce termicznej. Powyżej 40 stopni Celsjusza traci on bowiem wszystkie odżywcze elementy.

Owoce – zdrowe zamienniki cukru

Istnieje wiele owoców, które możemy z powodzeniem wykorzystać jako alternatywę dla białego cukru:

  • banan – im bardziej dojrzały, tym słodszy. Sprawdzi się idealnie jako dodatek do koktajli owocowych na bazie jogurtu naturalnego;
  • ananas – bardzo dobrze komponuje się z twarożkiem;
  • suszone owoce – figi, morele, śliwki czy rodzynki to doskonały, zdrowy dodatek do owsianki;
  • soki owocowe – skutecznie osłodzą herbatę, wzbogacając ją dodatkowo o aromatyczny smak.

Nie da się ukryć, że nadużywanie białego cukru rujnuje zdrowie. Niestety, zamiast ograniczać jego spożycie, sięgamy po niego coraz częściej. Producenci żywności masowo dodają cukier do wielu produktów, takich jak słodkie napoje czy przetworzona żywność. Warto zatem dokładnie czytać etykiety, aby stać się świadomym konsumentem.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium