Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dieta ketogeniczna jest odmianą diety restrykcyjnej, która zakłada obniżenie spożycia węglowodanów do minimum.

Dieta ketogeniczna – na czym polega?

3 minut

Dieta ketogeniczna od lat budzi zainteresowanie zarówno wśród sportowców, kulturystów jak i osób chcących stracić zbędne kilogramy. Dieta ta jest jednak kontrowersyjna i pomimo wielu jej zalet, należy stosować ją ostrożnie ze względu na duże obciążenie takich narządów jak: wątroba i nerki. Dieta ketogeniczna została wymyślona przez dr. Russella M. Wildera jako kuracja lecznicza dla dzieci z padaczką. Jednak ze względu na efekty jej stosowania została wykorzystywana zarówno w celu leczniczym i jako dieta odchudzająca.

Dieta ketogeniczna – zasady

Dieta ketogeniczna jest odmianą diety restrykcyjnej, która zakłada obniżenie spożycia węglowodanów do minimum. Głównym źródłem kalorii i składników odżywczych w tej diecie są jakościowe tłuszcze (nasycone i nienasycone) oraz białko. Procentowy udział makroskładników w diecie ketogenicznej powinien więc wynosić: tłuszcz 70-75%, białko 20% i węglowodany 5—10%. Dla przypomnienia normy na rozkład makroskładników dla polskiej populacji wynoszą kolejno: węglowodany 46-65%, białko 10-20% i tłuszcz 20-35%. Łatwo więc zauważyć, że dieta ketogeniczna opiera się na zupełnie innych założeniach. Dlaczego więc ona działa?

W diecie tradycyjnej energia w dużej mierze pochodzi z węglowodanów, a dokładnie glukozy która zaopatruje w energię każdą komórkę naszego organizmu. Gdy zaczyna jej brakować, organizm zaczyna pobierać energię z zapasów glikogenu zmagazynowanych w wątrobie oraz mięśniach. Dieta ketogeniczna polega więc na tym, że powoduje spustoszenie magazynów węglowodanowych w naszym ciele i przestawienie mechanizmów spalania energii na kwasy tłuszczowe. Dzięki temu głównym substratem energetycznym nie będą już w naszym organizmie węglowodany, tylko tłuszcze, a ich ubocznym produktem spalania będą ciała ketonowe, które będą służyć wielu narządom jako podstawowe źródło energii.

Poza rozkładem makroskładników warto przed rozpoczęciem diety ketogenicznej zapoznać się z jej głównymi zasadami:

 1. Główne techniki kulinarne, które zalecane są w diecie ketogenicznej to: gotowanie na parze, duszenie, smażenie bez dodatku tłuszczu.
 2. Dieta powinna być oparta na dobrych jakościowo tłuszczach takich jak: oliwa z oliwek, awokado, olej rzepakowy, olej lniany, tłuste ryby.
 3. Mięso powinno być dobrej jakości, należy unikać tłustych wędlin.
 4. Należy unikać smażenia na głębokim tłuszczu.
 5. Należy pić minimum 2l wody dziennie.
 6. Należy unikać produktów z niejasnym składem, słodzików oraz cukru
 7. Stopniowo obniżać poziom węglowodanów.
 8. Należy dbać o poziom spożycia błonnika pochodzącego z niskoskrobiowych warzyw, orzechów i nasion.

Poza tradycyjną dietą ketogeniczną wyróżnić możemy również:

 • celowaną dietę ketogeniczną,
 • cykliczną dietę ketogeniczną,
 • wysokobiałkową dietę ketogeniczną,
 • ograniczoną dietę ketogeniczną.

Głównym źródłem kalorii i składników odżywczych w tej diecie są jakościowe tłuszcze oraz białko.
Przy układania diety ketogenicznej należy zwrócić uwagę na dobór mięsa wysokiej jakości.

Dieta ketogeniczna – efekty

Jedną z głównych zalet stosowania diety ketogenicznej jest utrata wagi, ze względu na łatwość spalania tłuszczu. Poza utratą zbędnych kilogramów, dieta ta wykazuje działanie przeciwzapalne, zwiększa masę mięśniową, zmniejsza apetyt i obniża poziom insuliny.

Dieta ketogeniczna została opracowana w celu leczenia padaczki dziecięcej i do dziś jest ona stosowana. Ponadto stosuje się ją w celu leczenia chorób metabolicznych i neurodegeneracyjnych. Udowodniono jej działanie w chorobie Parkinsona, Alzheimera, zespole metabolicznym, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworach, depresji, migrenowych bólach głowy i zespole policystycznych jajników.

Dieta ketogeniczna – przeciwwskazanie

Warto jednak pamiętać, że dieta ketogeniczna nie jest dla każdego. Nie powinny jej stosować osoby posiadające choroby nerek, wątroby i jelit. Zdecydowanie powinny jej unikać kobiety w ciąży oraz karmiące, osoby poniżej 18 roku życia o ile nie jest ona konsultowana z lekarzem oraz osoby starsze.

Dieta ketogeniczna – podsumowanie

Dieta ketogeniczna to dieta eliminacyjna, którą należy stosować rozsądnie. Warto przed rozpoczęciem jej stosowania skonsultować się z dietetykiem, a również cyklicznie wykonywać badania krwi w celu sprawdzenia niedoborów składników mineralnych. Dieta ta wprowadzana powoli będzie odpowiednia dla naszego organizmu o ile nie mamy przeciwskazań w jej stosowaniu (np. choroby nerek, wątroby, jelit). Dzięki przestrzeganiu kilku zasad łatwo stracimy zbędne kilogramy, lub poprawimy swoje zdrowie. Warto jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie diety ketognicznej nie jest obojętne dla naszego organizmu.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 41 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut
  Domowe przetwory to produkty, które powinny znaleźć się w każdej kuchni.

  Przepisy na domowe przetwory

  Kiedyś przepisy na domowe przetwory były znane w większości domów.…
  4 minut