Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dieta kopenhaska bardzo często jest postrzegana jako zbyt restrykcyjna, aby przynieść pozytywny skutek.

Dieta kopenhaska – zalety i wady

4 minut

Dieta kopenhaska bardzo często jest postrzegana jako zbyt restrykcyjna, aby przynieść pozytywny skutek. Niskokaloryczny i wymagający jadłospis z pewnością nie jest dla każdego zarówno pod względem zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dieta kopenhaska trwa 13 dni, które opatrzone są prostymi zasadami. Fakt, czy przyniesie więcej szkody niż pożytku, jest zależny od wielu czynników, dlatego nie należy generalizować, a jej dobór zastosować wyłącznie w sytuacji, kiedy organizm jest gotowy na duże zmiany w codziennym rytmie dnia. Wówczas efekt diety kopenhaskiej może pozytywnie zaskoczyć i być może zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe.

Czym jest dieta kopenhaska?

Dieta to każdy sposób żywienia. Może być odchudzająca czy też wysokokaloryczna bazująca na przetworzonej żywności. Dietę kopenhaską z całą pewnością można zaliczyć do diety odchudzającej. Jest rygorystyczna i dość krótka. Ogranicza się do spożywania 3 niewielkich posiłków w ciągu dnia i bazuje na intensywnym nawadnianiu organizmu. Przez wielu nazywana jest dietą cud, ponieważ efekty odchudzające po przestrzeganiu zasad diety kopenhaskiej z całą pewnością będą widoczne u każdego.

Dieta kopenhaska została opracowana w Danii. Nie ma wiarygodnego źródła ani konkretnego pomysłodawcy tego wymagającego jadłospisu, ponieważ zarówno szpital rządowy w Kopenhadze, jak i Klinika Mayo nie potwierdzają wprowadzenia i przestrzegania diety w swoich ośrodkach leczniczych. Restrykcyjna dieta kopenhaska trzyma się ściśle określonych reguł. Nawet niewielka porcja przekąski, bądź nieprzestrzeganie innych punktów diety skutkuje jej przerwanie. Ograniczenie do maksymalnie 800 kcal na dzień przez 13 dni z pewnością nie należy do budowania dobrych nawyków żywieniowych, jednakże efekt redukcji nawet 20 kilogramów przekonuje zwolenników duńskiego podejścia.

Efekt diety kopenhaskiej: odchudzanie 

Skrajnie mała ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia prowadzi do satysfakcjonujących efektów. Czy jednak warto? Pytanie to ma wiele odpowiedzi, a brak jednoznacznego osądu czyni dietę odchudzającą z Danii interesującą. Z pewnością rygorystyczny, z góry narzucony jadłospis nie jest dla osób, które mierzą się z wykluczeniami niektórych składników odżywczych. Nie będzie również satysfakcjonująca dla osób aktywnych fizycznie, które docelowo powinny spożywać więcej kalorii dziennie niż przeciętne 1500-2000 kcal. Zasady diety kopenhaskiej skupiają się na maksymalnym deficycie kalorycznym. Wykorzystanie więcej energii niż wartość energetyczna z przyjmowanych posiłków w ciągu dnia umożliwia skuteczne chudnięcie. Pomysłodawcy diety oczekiwali więc szybkości w gubieniu kilogramów i wykorzystaniu potencjału magazynowego tłuszczu.

Dieta kopenhaska składa się z 3 posiłków spożywanych w określonych godzinach, a jadłospis przewiduje konkretne składniki odżywcze bez możliwości ich wymiany.
Jedną z zasad diety kopenhaskiej jest zakaz spożywania jakichkolwiek przekąsek i płynów, które nie są przewidziane w jadłospisie.

Zasady diety kopenhaskiej

13 wymagających dni na diecie to nie tylko spożywanie określonej ilości kalorii, ale również ścisłe trzymanie się rygorystycznych zasad. Dieta kopenhaska składa się z 3 posiłków spożywanych w określonych godzinach, a jadłospis przewiduje konkretne składniki odżywcze bez możliwości ich wymiany. Zakazane są wszelkie przekąski, płyny inne niż w rozpisanym menu, a nawet guma do żucia. Ważnym elementem diety jest kawa będąca źródłem energii. Ograniczone są z kolei węglowodany i tłuszcze. Istotną zasadą diety kopenhaskiej, która może powodować zdziwienie, jest zakaz uprawiania sportu. Dzienne spożywanie kalorii w diecie kopenhaskiej jest ograniczone do względnego minimum, a aktywność fizyczna wymagałby zwiększenia zapotrzebowania kalorycznego, co wyklucza się z zasadami diety.

Dla kogo dieta kopenhaska?

Zasady diety kopenhaskiej są bardzo wymagające, dlatego zazwyczaj ten sposób odżywienia nie jest polecany przez specjalistów. Organizm może negatywnie zareagować na 13 dni z deficytem energetycznym, jednakże są osoby, które decydują się na ten krok, aby uzyskać efekt pozbycia się nadprogramowych kilogramów w możliwie, jak najkrótszym czasie. Jadłospis diety kopenhaskiej jest zarezerwowany wyłącznie dla osób zdrowych, jej rozpoczęcie wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej i wnikliwych badań profilaktycznych. Z pewnością dieta kopenhaska nie jest przeznaczona dla osób niepełnoletnich oraz seniorów. Nie powinny również rozpoczynać jej osoby pracujące fizycznie i uprawiające sport. Jest absolutnie zakazana dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Nie jest rekomendowana dla osób chorych na nerki, serce, cukrzycę, z niedocukrzeniem bądź nadciśnieniem.

Wady i zalety diety kopenhaskiej

Czy dieta kopenhaska ma jakiekolwiek zalety? To pytanie stawia sobie wiele osób, które zapoznały się z opisem i przykładowym jadłospisem. Do atutów zaliczyć na pewno można:

 • szybka utrata wagi,
 • krótki czas trwania diety,
 • gotowy jadłospis.

Wad diety kopenhaskiej można doszukać się zdecydowanie więcej – nie bez powodu. Tak wymagające zasady z całą pewnością mogłyby zaszkodzić osobom, które po wielu trudach i próbach zrzucenia nadprogramowych kilogramów pragną osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty nawet kosztem zdrowia. Interesując się dietą kopenhaską, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:

 • działa wyniszczająco i osłabiająco na organizm,
 • nie jest zbilansowana pod kątem dostarczanych składników odżywczych, witamin i minerałów,
 • skutkiem ubocznym zrzuconych kilogramów może być efekt jo-jo,
 • jest bardzo rygorystyczna i wymagająca,
 • ograniczona ilość spożywanych kalorii często prowadzi do zawrotów głowy, nudności i wymiotów,
 • uniemożliwia uprawianie sportu przez cały okres trwania diety.

Czy warto stosować dietę kopenhaską?

Nie ma jednoznacznej opinii zakazującej stosowania diety kopenhaskiej u osób zdrowych i w pełni sił. Chęć podjęcia rygorystycznego sposobu na zrzucenie nadprogramowych kilogramów to kwestia indywidualna. Efekt może być satysfakcjonujący, jednakże brak zmian w codziennym sposobie funkcjonowania z uwzględnieniem właściwie zbilansowanej diety i aktywności fizycznej może być powodem jeszcze większego przyrostu masy ciała.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny

(Visited 65 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości kakao, jest produktem wartym uwagi.

  Czy czekolada wspomaga odchudzanie?

  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości…
  4 minut
  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut