Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

Dieta rozdzielna – czy ma sens?

3 minut

Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Była i jest do tej pory szeroko krytykowana, ze względu na brak u niej podstaw naukowych. Mimo tego, do dziś ma ona grono zwolenników. Czy słusznie?  Na czym polega komponowanie jadłospisu w diecie rozdzielnej oraz czy dieta rozdzielna ma sens przy odchudzaniu?

Dieta rozdzielna- jak to się stało, że w ogóle powstała?

 Dieta rozdzielna, inaczej dieta niełączenia składników została stworzona w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez Williama Howarda Hay. Hay rodził się w 1866 roku, był amerykańskim lekarzem. Na początku XX wieku, najprawdopodobniej przeżył epizod ostrej niewydolności serca, po tym jak spieszył się na pociąg. Postanowił wtedy bardziej zadbać o swoje zdrowie, zmienić swoją dietę oraz rzucić palenie. Opracował system żywieniowy, który oparł na swoim doświadczeniu. Twierdził. że niektóre pokarmy wymagają podczas trawienia środowiska o kwaśnym pH, a inne środowiska o odczynie zasadowym i że pokarmy te nie mogą mieć miejsca w tym samym czasie. Według niego system ten miał poprawiać stan zdrowia oraz pomagać w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Hay był postacią dość kontrowersyjną. Był wielokrotnie krytykowany na łamach Journal of the American Medical Association (pismo wydawane przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne). Zarzucano mu nieetyczną reklamę swojej metody. Krytykowano również jego inne postępowania, m.in. zalecał, aby pacjent z cukrzycą typu 1 zaprzestał przyjmowania insuliny. Jego autorski system żywieniowy był opisywany jako nienaukowa moda. Mimo to, metoda niełączenia stała się bardzo popularna.

Na czym polega komponowanie jadłospisu w diecie rozdzielnej?

Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne. Według twórcy diety produkty te muszą być spożywane oddzielnie bądź w połączeniu takim aby ich pH ze sobą nie kolidowało. 

Według niego, aby produkty stanowiące źródło węglowodanów zostały strawione muszą mieć zapewnione zasadowe pH. Rzekomo to dlatego nie powinny być łączone ze źródłami białka, ponieważ według twórcy tej metody, produkty zawierające białko, ze względu na obecność dużej ilości kwasów, które w połączeniu z zasadowymi węglowodanami neutralizują odczyn pH w soku żołądkowym i przez to spowalniają metabolizm posiłków. Hay twierdził, że to powoduje powstawanie zaparć, stanów zapalnych oraz tworzenie się złogów.

Oprócz tego zalecał spożywanie w odstępach czterogodzinnych trzech posiłków dziennie. Pierwszy posiłek miał składać się z produktów zasadowych czyli stanowiących źródło węglowodanów (np. z ziemniaków, ryżu, kaszy). W skład drugiego posiłku natomiast miały wchodzić produkty kwasowe czyli białkowe (takie jak na przykład mięso czy sery), w towarzystwie warzyw i owoców. Ostatni posiłek natomiast miał składać się z owoców, warzyw a także produktów, które są bogate w skrobię.

Twórca diety rozdzielnej, w swojej książce „Health via food”, wydanej w 1929 roku, twierdził, że dieta niełączenia wpływa na oczyszczanie organizmu oraz redukcję masy ciała, ze względu na usprawnienie trawienia.

Jednakże w 1935 roku założenia te zostały obalone. Udowodniono, że trzustka, niezależnie od pH spożytego posiłku, podczas procesu trawienia, produkuje enzymy trawienne takie jak trypsynę, amylazę i lipazę w równomiernych stężeniach. Z tego względu nie ma większego znaczenia to czy rozdzielamy, czy łączymy grupy poszczególnych produktów.

Czy dieta rozdzielna ma jakikolwiek sens?

Tak jak wcześniej wspomniano, zasadność praktykowania rozdzielnej diety została obalona prawie 100 lat temu. Zarówno z punktu widzenia odchudzania, jak i poprawy zdrowia- dieta rozdzielna nie ma sensu. Jednym z niewielu plusów tej metody jest zachęcanie do spożywania większej ilości warzyw i owoców oraz ograniczenie spożycia produktów przetworzonych. Dostępne wyniki badań nie potwierdzają obiecanych przez twórcę diety efektów wynikających ze stosowania diety rozdzielnej. Spadek masy ciała wiążący się ze stosowaniem diety rozdzielnej nie jest efektem samego niełączenia produktów, lecz zastosowanych ograniczeń skutkujących zmniejszeniem podaży przyjmowanej energii. Dieta ta jednakże nie jest polecana jako odpowiedni sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Warto zamiast tego skupić się na racjonalnym odżywianiu połączonym z odpowiednią, regularną aktywnością fizyczną. Doktor William Howard Hay najpewniej głęboko wierzył w dobroczynne działanie diety rozdzielnej, propagując swój autorski sposób żywienia, jednakże należy pamiętać, że dieta rozdzielna nie znalazła poparcia w nauce.

Źródła:

 • „Bureau of Investigation. William Howard Hay. Capitalizing Food Fads and Fantasies”. Journal of the American Medical Association100 (8): 595. 1933
 •  „William Howard Hay”. Journal of the American Medical Association. 106 (1): 63. 1936-01-04.
 • Pachocka L.: Dieta rozdzielna. Nieszkodliwy sposób na redukcję masy ciała czy fizjologicznie niepoprawne rozumowanie. NCEZ, 2018.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 34 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Odżywki białkowe to bardzo popularne urozmaicenie i wzbogacenie diety w duże ilości pełnowartościowego białka

  Odżywki białkowe – kiedy po nie sięgać?

  Odżywki białkowe to bardzo popularne urozmaicenie i wzbogacenie diety w…
  3 minut
  Aby wyjaśnić dokładnie to czym jest sukraloza, należy zacząć od scharakteryzowania grupy substancji, do której ona należy.

  Czy sukraloza jest szkodliwa?

  Ze względu na wzrastające zainteresowanie zdrowym stylem życia, wiele osób…
  3 minut
  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości kakao, jest produktem wartym uwagi.

  Czy czekolada wspomaga odchudzanie?

  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości…
  4 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut