FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Jak być eko na diecie? 0
Jak być eko na diecie?

W ostatnich latach zauważalny jest bardzo ciekawy trend - coraz więcej osób zastanawia się, jak być eko? Stanowi to wyraz troski o zdrowie swoje i najbliższych, a także o środowisko naturalne. Bycie eko wcale nie jest trudne, wystarczy jedynie wprowadzić w życie kilka prostych zmian. Jedna z nich dotyczy sposobu odżywiania. Nasze wybory zakupowe mają ogromne znaczenie na to, jaki ślad ekologiczny pozostawiamy po sobie. Jak być eko w diecie? Oto kilka prostych patentów.

Wybieraj żywność eko i sezonową

Żywność ekologiczna nie bez przyczyny uznawana jest za najzdrowszą. Wynika to z faktu, że żywność tego typu jest niezwykle bogata w wartości odżywcze. Na każdym etapie produkcji żywności eko, musi spełniać one ściśle określone wymagania, a wysoka jakość produktu potwierdzana jest przyznaniem odpowiednich certyfikatów. Brak możliwości użycia szkodliwych pestycydów czy antybiotyków, uprawa roślin wyłącznie na czystych ekologicznie glebach, występowanie w składzie produktów wyłącznie naturalnych składników - wszystko to sprawia, że żywność eko jest bogata w związki odżywcze. Ekologiczne produkty stanowią doskonałe źródło witamin, składników mineralnych, antyoksydantów oraz cennych makroskładników.

Wybór żywności ekologicznej pozwala zatem zadbać kompleksowo o zdrowie, dostarczając organizmowi wielu cennych związków odżywczych. A w jaki sposób takie wybory żywieniowe wpływają na środowisko? Odpowiedź jest oczywista - żywność certyfikowana jest produkowana z poszanowaniem środowiska naturalnego. Na żadnym etapie produkcji - zarówno produktów roślinnych, jak i zwierzęcych - nie są stosowane żadne preparaty, które mogłyby wpływać negatywnie na środowisko naturalne. Sam proces uprawy roślin czy hodowli zwierząt realizowany jest w taki sposób, aby nie naruszyć naturalnego ekosystemu.

Jeśli z różnych względów nie chcesz lub nie możesz sięgać po żywność ekologiczną (np. z powodu ograniczonej jej dostępności), zawsze możesz sięgać po lokalne, sezonowe produkty. Podobnie jak żywność ekologiczna, lokalne i sezonowe produkty wyróżniają się wysoką zawartością związków odżywczych. A fakt, iż produkty te dostępne są na miejscu i nie wymagają długotrwałego transportu to ukłon w stronę środowiska naturalnego.

Jak być ekologicznym? Przyrządzaj samodzielnie produkty

Nauczeni jesteśmy sięgać na sklepową półkę zawsze wtedy, gdy potrzebujemy określonego produktu spożywczego. Okazuje się jednak, że wiele produktów można przyrządzić samodzielnie - i nie jest wymagane posiadanie specjalistycznych urządzeń czy wybitnych umiejętności kulinarnych. Stale przybywa osób, które samodzielnie pieką chleb, przyrządzają zbożowe ciasteczka i batony, robią makaron, sery, mleko roślinne... Taka samodzielność w kuchni naprawdę popłaca. Przede wszystkim - zyskujemy produkty zdrowe, o znanym nam składzie. Po drugie - takie rozwiązanie jest ekonomiczne, gdyż samodzielne przygotowanie wielu produktów kosztuje znacznie mniej niż zakupienie gotowego odpowiednika w sklepie. I wreszcie - takie wybory żywieniowe są eko, gdyż nie przyczyniają się do większego zużycia produktów, które wymagają magazynowania, transportu, opakowania. A skoro już jesteśmy przy opakowaniach...

Na tyle ile możemy - starajmy się unikać wykorzystywania opakowań i torebek plastikowych.

Jak być eko? Zwracaj uwagę na opakowania produktów

Prawdziwą zmorą dzisiejszych czasów jest nadużywanie wszelkiego rodzaju opakowań - reklamówek, kartonów, plastikowych butelek. Opakowania te nie zawsze mogą być poddane recyklingowi - a to oznacza, że zalegają one przez wiele lat. A przecież obecnie nie brakuje sposobów na to, aby zredukować użycie takich opakowań. Na zakupy zabieraj materiałową torbę - ograniczysz zużycie reklamówek. Drobne produkty na wagę możesz pakować do swoich pojemniczkach - ograniczysz wykorzystanie woreczków foliowych. Dotyczy to cukierków i ciastek na wagę, orzechów sprzedawanych luzem, wędlin i serów na wagę. Unikaj wędlin i serów pakowanych w folię lub sprzedawanych na styropianowych tackach. Wybieraj produkty w szklanych opakowaniach, rezygnując z tych zapakowanych w plastik. Zamiast sięgać po wodę w plastikowych butelkach, pomyśl o dystrybutorze wody lub pij wodę z kranu, przefiltrowaną w specjalnym dzbanku. Jeśli już decydujesz się na zakup napoju - wybierz jedno większe opakowanie niż kilka małych buteleczek czy kartoników. Większe produkty są tańsze niż zakup kilku mniejszych, a poza oszczędnością pieniędzy zyskamy coś jeszcze - ograniczymy emisję śmieci.

Jak być eko na co dzień? Bardzo ważna kwestią jest odpowiednie planowanie zakupów. Pozwala to zakupić dokładnie to, czego potrzebujemy. Minimalizujemy w ten sposób ryzyko zakupu rzeczy zbędnych, które potem wylądują w koszu na śmieci. Takie postępowanie jest zarówno ekologiczne, gdyż pozwala ograniczyć ilość generowanych śmieci, a także ekonomiczne. Okazuje się zatem, że wszystkie ekologiczne wybory są przyjazne dla środowiska naturalnego, naszego zdrowia, a także portfela - i właśnie dlatego już dziś możesz zacząć wdrażać w życie zaproponowane przez nas eko patenty.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium