Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Woda jako podstawowy składnik naszego organizmu, powinna być dostarczana regularnie zarówno w pożywieniu jak i w płynach

Jak dbać o nawodnienie organizmu?

4 minut

Organizm człowieka składa się w 50-70% z wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych. Woda jest składnikiem każdej komórki, tkanki i płynów ustrojowych takich jak krew. Co więcej to właśnie ona ułatwia wchłanianie składników pokarmowych, daje uczucie sytości, gasi pragnienie i bierze udział w regeneracji i nawilżeniu skóry. Wpływ wody na organizm człowieka jest więc niezwykle istotny, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu

W momencie gdy odczuwamy lekkie pragnienie, to odwodnienie naszego organizmu wynosi już 1%. Chociaż może się to wydawać niewiele, warto zaznaczyć że przy odwodnieniu w 4% nasz organizm ma znacznie mniejszą wydolność, do którego dochodzi również brak koncentracji. Całkowita niewydolność narządów występuje już przy odwodnieniu na poziomie 10%. Te liczby pokazują, że całodzienne nawodnienie organizmu jest niezwykle istotne do utrzymania wszystkich funkcji życiowych.

Średnia ilość płynów, które powinien wypijać przeciętny człowiek waha się od 1,5 do 2 litrów dziennie. Jednak na te ilości ma wpływ wiek, płeć, stan zdrowia, wykonywana aktywność fizyczna oraz temperatura otoczenia. Dzieci charakteryzują się znacznie większą zawartością wody w organizmie, niż osoby starsze i przez to powinny spożywać jej znacznie więcej.

Zapotrzebowanie na wodę jest również większe u kobiet będących w ciąży i wynosi ono średnio 2,3 l oraz podczas karmienia piersią 2,7 l.

Sportowcy ze względu na częste treningi powinni dbać o nawodnienie, zarówno w ciągu dnia jak i podczas aktywności fizycznej. Zaleca się, aby przed zawodami, lub treningiem wypijać od 5 do 10 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. Poza uzupełnianiem straty płynów i elektrolitów w czasie aktywności, to po jej skończeniu należy dodatkowo spożyć 120-150% utraconej jej ilości. Takie straty wody ustala się za pomocą ważenia sportowca, przed i po treningu.

Wyższe zapotrzebowanie na płyny wykazują również osoby wykonywujące pracę fizyczną, spożywające duże ilości błonnika, czy chorzy u których występuje biegunka, wymioty lub gorączka.

Jak nawodnić organizm?

Źródłem wody, są nie tylko płyny ale również pożywienie. Produkty takie jak warzywa zawierają jej około 95%, natomiast owoce nieco mniej, gdyż 87%. Ilość wody, którą musimy wypić jest więc uzależniona od spożycia jedzenia bogatego w ten składnik.

Najlepszym i zarówno najtańszym sposobem na nawodnienie jest spożywanie 1,5 – 2 litrów wody dziennie. Warto pamiętać, że napoje takie jak kawa, czy herbata działają moczopędnie, więc dodatkowo odwadniają nasz organizm, a słodkie napoje dostarczają dodatkowe kalorie na które należy zwrócić uwagę.

Do prawidłowego nawodnienia organizmu świetnie sprawdzą się wody zarówno nisko, średnio jak i wysoko mineralizowane. Te ostatnie głównie zalecane są dla osób u których stwierdzono niedobory poszczególnych minerałów oraz w okresie upałów. Przy wysokiej temperaturze lub intensywnej aktywności fizycznej, dochodzi do ogromnych strat Sodu z potem, który jest często głównym składnikiem wody wysokomineralizowanej dlatego zaleca się ją spożywać w powyższych okolicznościach.

Do prawidłowego nawodnienia organizmu świetnie sprawdzą się wody zarówno nisko, średnio jak i wysoko mineralizowane
Średnia ilość płynów, które powinien wypijać przeciętny człowiek waha się od 1,5 do 2 litrów dziennie.

Poza wodą o różnej mineralizacji, wyróżniamy również wody mineralne, źródlane i stołowe. Jak je odróżnić?

 1. Woda mineralna – to woda wydobywana z otworów ziemnych, a przechodząc przez skały wzbogaca się pochodzące z nich minerały
 2. Woda źródlana – to woda wydobywana z otworów ziemnych, ale nie zawiera w swoim składzie minerałów dlatego porównywana jest do wody wodociągowej
 3. Woda stołowa – to woda w pełni wytworzona przez człowieka, może zawierać minerały ale warto pamiętać że dodane są one przy procesie produkcji, a nie pochodzą ze skał jak w przypadku wody mineralnej

Poza wodami butelkowanymi, część z nas w celu nawodnienia spożywa wodę z kranu. Warto pamiętać, że po dodatkowej filtracji zawiera ona znacznie mniejsze ilości składników mineralnych, niż wody mineralne. Jeśli więc nie jesteśmy osobami, którym zaleca się wody wysokomineralizowane ze względu na niedobory składników – możemy śmiało pić kranówkę. W wielu miastach jest ona dobrej jakości, a dodatkowe zastosowanie filtrów, które na przykład uzupełniają wodę o elementy takie jak magnez, czy wapń mogą być dobrym rozwiązaniem.

W przypadku sportowców, czy osób chorych u których występuje odwodnienie orgzanimzu warto zamiast wody sięgnąć po napoje izotoniczne. Ich skład opiera się na wodzie, węglowodanach, elektrolitach i witaminach. Zawartość cukru i soli w płynie powoduje, że woda wchłania się do komórek, a nie zostaje usunięta z moczem jak wody bez dodatku tych składników.

Co daje nawodnienie organizmu?

Nawodnienie jest niezwykle ważne dla wszystkich funkcji organizmu. Dzięki odpowiedniemu poziomowi wody, nasze narządy działają sprawniej i nasza skóra jest nawilżona. Co więcej prawidłowe nawodnienie organizmu polepsza jakość snu, koncentrację, niweluje zmęczenie i bóle głowy.

Dzięki odpowiedniemu spożyciu płynów nasz przewód pokarmowy efektywniej wchłania składniki mineralne i witaminy z pożywienia, co jest istotne w celu uniknięcia ich niedoborów.

W gorące dni, ale również podczas aktywności fizycznej płyny zmniejszają uczucie gorąca, duszności i chronią przed przegrzaniem organizmu.

Podsumowanie

Woda jako podstawowy składnik naszego organizmu, powinna być dostarczana regularnie zarówno w pożywieniu jak i w płynach. Warto zrezygnować z dużej ilości herbaty, kawy czy innych napojów na rzecz wody, która w pełni nawadnia organizm. Najlepszym sposobem na wyrobienie nawyku picia wody jest posiadanie jej zawsze pod ręką, liczenie wypitych szklanek czy używanie aplikacji, które będą o tym przypominały.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 70 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut