Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dieta niskotłuszczowa

Jak stosować dietę niskotłuszczową?

4 minut

Dieta niskotłuszczowa, inaczej zwana dietą łatwostrawną z ograniczoną ilością tłuszczu to sposób żywienia, który znalazł swoje zastosowanie podczas leczenia pacjentów cierpiących m.in. na choroby trzustki oraz wątroby. Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem w tej diecie jest ograniczenie spożycia tłuszczów w porównaniu do diety tradycyjnej. Celem takiej diety jest ochrona narządów objętych chorobą poprzez zmniejszenie ich aktywności wydzielniczej.

Czym charakteryzuje się dieta niskotłuszczowa, jakie są zalecenia do jej stosowania i jak powinien wyglądać jadłospis? Czy może stanowić rodzaj diety odchudzającej?

Dieta niskotłuszczowa- dla kogo jest wskazana?

Dieta niskotłuszczowa wskazana jest u osób cierpiących na:

 • przewlekłe zapalenie oraz kamicę pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych,
 • przewlekłe zapalenie trzustki oraz wątroby,
 • marskość wątroby,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego (w okresie zaostrzenia choroby).

Ograniczenie tłuszczu w wymienionych chorobach jest konieczne ze względu na występujące problemy z ich trawieniem i wchłanianiem. Dieta łatwostrawna z ograniczoną ilością tłuszczu ma za zadanie pomóc w regeneracji narządów dotkniętych chorobą. Zalecenia dietetyczne mogą się jednak nieco różnić w danej chorobie.

Dieta niskotłuszczowa- zalecenia

Głównym zaleceniem diety niskotłuszczowej jest ograniczenie dziennego spożycia tłuszczu do ilości 50 gramów. Ważne aby wziąć pod uwagę nie tylko tłuszcz „widoczny” w postaci olejów czy masła, ale również ten, który spożywamy wraz z różnymi produktami (mlekiem, mięsem, wędlinami).  Szacuje się, że ten „niewidoczny” gołym okiem tłuszcz, stanowi ponad połowę spożytych tłuszczów w diecie.

Dieta niskotłuszczowa nie powinna zawierać produktów i potraw ciężkostrawnych. Należą tu przede wszystkim potrawy smażone, tłuste, ostro przyprawione, wysoko przetworzone.

Ze względu na to, że dieta ta ma być również łatwostrawna, ogranicza się w niej potrawy i produkty wzdymające. Z tego powodu ograniczeniu ulegają duże ilości czosnku, cebuli i warzyw kapustnych. Ograniczeniu ulega również spożycie błonnika. Często pieczywo świeże, pełnoziarniste zastępowane jest przez chleb pszenny, bądź sucharki.

Posiłki w diecie niskotłuszczowej należy spożywać regularnie w ilości 4-5 dziennie. Najlepiej aby podawane dania miały umiarkowaną temperaturę i raczej nie były duże objętościowo.

Przepisy w diecie niskotłuszczowej powinny zawierać odpowiednią porcję warzyw i owoców
Owoce i warzywa powinny być nieodłącznym elementem diety niskotłuszczowej

Dieta niskotłuszczowa- jak powinien wyglądać jadłospis?

Przepisy stosowane do przygotowania jadłospisu w diecie niskotłuszczowej powinny opierać się na produktach łatwostrawnych.  Dobrze aby do przygotowania posiłków używać metod takich jak:

 • duszenie bez tłuszczu,
 • gotowanie w wodzie,
 • gotowanie na parze,
 • pieczenie.

Podczas stosowania diety niskotłuszczowej należy:

 • ograniczyć produkty będące źródłem tłuszczów, zwłaszcza nasyconych. Należą do nich: smalec, boczek, mięso czerwone, masło,
 • wykluczyć z jadłospisu wszelkiego rodzaju dania typu fast food oraz słodycze, wyroby cukiernicze,
 • pełnotłuste produkty mleczne zastępować chudymi twarogami, kefirem, jogurtem naturalnym o zawartości tłuszczu do 1,5%,
 • tłuste gatunki mięs zastąpić mięsem drobiowym, królikiem, chudą cielęciną oraz rybami takimi jak dorsz, pstrąg,
 • włączyć w ograniczonej ilości tłuszcze pochodzenia roślinnego, takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
 • zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, takich jak pierogi, knedle, placki ziemniaczane, kotlety, krokiety,
 • włączyć do jadłospisu młode, soczyste warzywa takie jak marchew, dynia, cukinia, pietruszka, seler i pomidory oraz owoce: truskawki, morele, brzoskwinie, banany.

Dieta niskotłuszczowa, a odchudzanie

Tak jak wcześniej wspomniano dieta z ograniczoną ilością tłuszczu znajduje głównie zastosowanie przy określonych jednostkach chorobowych. W przypadku odchudzania swój jadłospis trzeba opierać przede wszystkim o zasady zdrowego odżywiania i nie eksperymentować z nieuzasadnionym ograniczeniem zarówno tłuszczów, jak i węglowodanów czy białek.

Należy pamiętać, że tłuszcze są niezbędnym składnikiem diety i bez wyraźnych zaleceń nie można drastycznie ograniczać ich spożywania.

Podczas diety odchudzającej przyjmuje się, że tłuszcze powinny stanowić średnio 20-30% naszego dziennego zapotrzebowania.

Warto jednak  zainspirować się pewnymi zaleceniami diety niskotłuszczowej- ograniczenie spożywania tłuszczów nasyconych, dań typu fast food oraz słodyczy niesie za sobą wiele korzyści. Zwłaszcza gdy na ich miejsce zwiększeniu ulegnie spożycie warzyw, owoców, a wybierane przez nas tłuszcze będą głównie pochodzenia roślinnego.             Podsumowując, dieta niskotłuszczowa stosowana jest głownie  jako pomoc w leczeniu między innymi chorób trzustki czy wątroby. Nie należy jednak na własną rękę drastycznie ograniczać spożywania tłuszczu w celu redukcji masy ciała. Pamiętajmy, że tłuszcze, tak jak i białka oraz węglowodany są nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i stanowią niezbędny składnik naszej diety. Biorąc pod uwagę fakt ile funkcji spełniają tłuszcze w naszym organizmie, ich zbyt duże ograniczenie w przypadku osób zdrowych przyniosłoby zdecydowanie więcej szkód niż korzyści.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 86 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut