Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Jak zadbać o wzrok? To pytanie zadaje sobie z dnia na dzień coraz więcej ludzi.

Jak zadbać o wzrok?

4 minut

Z roku na rok przybywa osób uskarżających się na pogarszanie stanu wzroku. Jest to konsekwencją coraz powszechniejszego występowania takich schorzeń przewlekłych jak nadciśnienie czy cukrzyca, ale równie duże znaczenie ma niewłaściwy tryb życia. Współczesny model pracy i odpoczynku nie sprzyja relaksowi narządu wzroku, a co więcej – sprzyja postępującemu uszkodzeniu oczu. Co najbardziej szkodzi oczom? I jak dbać o wzrok?

Co szkodzi naszym oczom?

Oczy są stale narażona na kontakt z czynnikami, mogącymi negatywnie wpływać na ich kondycję. Czynniki te wywołują rozmaite dolegliwości oczy bezpośrednio podczas ich oddziaływania na narząd wzroku, mogą się także przyczyniać do rozwoju trwałych zmian. Najistotniejsze czynniki mogące na co dzień pogarszać kondycję oczu to:

 • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
 • częsta jazda samochodem
 • długotrwałe przebywanie przed komputerem czy telewizorem, które emitują tzw. niebieskie światło
 • niewystarczająca ilość snu
 • noszenie soczewek kontaktowych
 • ekspozycja na promieniowanie słoneczne
 • kurz, pyły przemysłowe, smog

Dla dobra oczu warto byłoby wyeliminować wszystkie te czynniki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Można jednak zminimalizować ich negatywne oddziaływanie na wzrok. I nie należy z tym czekać do momentu, gdy pojawią się oznaki zmęczenia oczu, dyskomfortu i pogorszenia stanu zdrowia.

Kiedy wiadomo, że nasze oczy potrzebują specjalnego traktowania?

Bardzo wiele osób doświadcza dyskomfortu widzenia, związanego z oddziaływaniem takich czynników jak klimatyzacja czy praca przed komputerem. Może wówczas dojść do pojawienia się zmęczenia oczu i rozwoju tzw. zespołu suchego oka, będącego konsekwencją niewystarczającego nawilżenia powierzchni gałki ocznej przez film łzowy. Zazwyczaj odczuwane są takie dolegliwości jak suchość oczu, pieczenie i swędzenie, zaczerwienienie oczu. Może pojawić się ból oczu, a także bóle i zawroty głowy, łzawienie oczu oraz nadwrażliwość na światło. Dłuższe oddziaływanie czynników podrażniających oczy i sprzyjających ich przesuszeniu prowadzić może do rozwoju zapalenia spojówek, a także niewyraźnego widzenia.

Jak dbać o wzrok w świetle dzisiejszego trybu życia?
Stosowanie odpowiedniej diety może pozytywnie wpłynąć na kondycję naszego wzroku.

Jak dbać o oczy? – dieta na wzrok i suplementacja

Odpowiednio zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie oczu i jakość widzenia. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć antyoksydantów, które chronią oczy przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników. Należy spożywać zatem jak najwięcej warzyw i owoców, zwłaszcza tych surowych. Szczególne znaczenie dla zdrowia oczu mają takie związki jak luteina i zeaksantyna. Luteina jest polifenolem chroniącym siatkówkę oka i plamkę żółtą, a najbogatszym jej źródłem są borówki, żółte i pomarańczowe warzywa oraz żółtka jaj. Zeaksantyna także ogranicza powstanie zwyrodnień w obrębie plamki żółtej i siatkówki oka, a resweratol może ograniczać rozwój zaćmy. Źródłem zeaksantyny są zielone liście warzyw, a także papryka czy cukinia, a resweratol znaleźć można w czerwonych winogronach i czerwonym winie.

Dla zdrowych oczu ogromne znaczenie ma odpowiednia podaż w diecie takich witamin jak witamina A, a także witaminy E i C. Witamina A umożliwia odbieranie bodźców wzrokowych w oku, zaś witaminy C i E chronią przed wolnymi rodnikami i spowalniają procesy starzenia. Witaminę A znaleźć można w wątróbce, dyni czy marchwi, witaminę C – w natce pietruszki, papryce, pomidorach, truskawkach czy cytrusach, a witaminę E – w olejach roślinnych, orzechach i migdałach.

W diecie dla zdrowych oczu nie powinno zabraknąć kwasów omega 3, których najlepszymi źródłami są tłuste ryby morskie, a także suplementy diety. Preparaty wspomagające wzrok mogą zawierać także wspomniane wcześniej witaminy czy antyoksydanty.

Zdrowe nawyki dla zdrowych oczu

W dzisiejszych czasach trudno jest unikać przebywania przed komputerem, można jednak zminimalizować negatywny wpływ światła niebieskiego na oczy. Jak dbać o wzrok podczas pracy przed komputerem? Przede wszystkim – należy ograniczać czas spędzany przed komputerem. Ekran powinien znajdować się w odległości 40 – 75 cm od oczu, nie powinno się w nim odbijać dodatkowe oświetlenie. Górna krawędź monitora powinna znajdować się na linii wzroku, a środek monitora – około 10 cm poniżej. Warto zainstalować specjalną osłonę na monitor chroniącą wzrok. Należy co jakiś czas robić przerwy w pracy, wykorzystując je na gimnastykę oczu oraz ich nawilżenie kroplami. Gimnastyka oczu polega np. aa przenoszeniu wzroku w lewo i w prawo, w górę, bez poruszania głową. Nawyk stosowania kropli nawilżających powinien towarzyszyć także osobom przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach czy narażonym na zanieczyszczenia środowiska. Oczy warto nawilżać także od środka, dbając o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku zmęczenia oczu idealnie sprawdzają się takie domowe sposoby jak okłady na oczy ze świetlika czy rumianku, zielonej herbaty lub plasterków świeżego ogórka. Jak jeszcze dbać o oczy? Nie należy zapominać o regularnych wizytach w gabinecie okulistycznym w celu wykonywania badań kontrolnych oczu, takich jak badanie ostrości wzroku, ciśnienia wewnątrzgałkowego, badania pola widzenia czy badania całego oka.

Bibliografia:

Javadi M., Dry Eye Syndrome; J Ophthalmic Vis Res, 2011, Jul 6(3)

Kim E. i in., A comparison of vitamin A and cyclosporine a 0,05% eye drops for treatment of dry eye syndrome: Am J Ophthalmol, 2009, Feb 147(2)

Giannaccare G. i n., Efficacy of omega – 3 fatty acid supplementation for treatment of dry eye disease: A meta – analysis of randomized clinical trials; Cornea, 2019, May, 38(5)

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 58 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut