Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dieta wegetariańska ma wiele odmian, które różnią się między sobą poszczególnymi składnikami.

Najpopularniejsze odmiany wegetarianizmu

4 minut

Wegetarianizm, najprościej ujmując, jest bezmięsnym sposobem odżywiania się. Dieta wegetariańska ma wiele odmian, które różnią się między sobą poszczególnymi składnikami. Najbardziej powszechny jest laktoowowegetarianizm. Jakie jeszcze rodzaje wegetarianizmu możemy wyróżnić? Co kryje się za tajemniczymi nazwami typu: owowegetarianizm, witarianizm czy fruktarianizm? Zapraszamy do lektury!

Odmiany diet wegetariańskich

Laktoowowegetarianizm

Najpopularniejsza odmiana wegetarianizmu. Polega na rezygnacji z potraw mięsnych oraz rybnych. Do codziennej diety dopuszczone są natomiast produkty odzwierzęce, takie jak: jaja, twaróg czy mleko.

Laktowegetarianizm

Z jadłospisu wyłączone są produkty mięsne oraz jajka, natomiast dopuszczone jest spożycie mleka i jego przetworów. Laktowegetarianizm stosują przede wszystkim wyznawcy hinduizmu oraz buddyści. Eliminacja z diety jajek nie ma poważnego wpływu na zdrowie, gdyż można je zastąpić białkiem w innej postaci.

Owowegetarianizm

Przeciwieństwo Laktowegetarianizmu. Owowegetarianie spośród wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego spożywają jedynie jaja. Wykluczone jest mięso oraz produkty mleczne.

W owowegetarianizmie wykluczone jest mięso oraz produkty mleczne.
Jaja to jedyny produkt pochodzenia zwierzęcego spożywany przez owowegetarian.

Weganizm

Dieta wykluczająca jedzenie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Z jadłospisu zostają wyeliminowane m.in.: jaja, żelatyna, mleko, ser. Niektórzy weganie uważają, że miód również jest produktem odzwierzęcym i w związku z tym go nie spożywają. Weganizm uznawany jest przez wielu nie tylko za sposób żywienia, ale także za ideologię, w ramach której walczy się z wszelkimi formami krzywdzenia zwierząt, np.:

 • testowanie na nich kosmetyków;
 • wykorzystywanie w celach rozrywkowych, np. w cyrku;
 • zabijanie w celu pozyskania surowców na ubrania czy kosmetyki.

Frutarianizm

Osoby stosujące dietę frutariańską spożywają wyłącznie owoce. Nieliczny dopuszczają ziarna czy orzechy. Zatem poza mięsem, z codziennego jadłospisu zostają wyeliminowane także warzywa oraz produkty mączne. Wyznawcy frutarianizmu są zdania, że człowiek z natury jest owocożerny. Ma wskazywać na to pionowa budowa ciała (by móc z łatwością sięgać po dary natury rosnące na drzewach) oraz anatomia układu pokarmowego (łatwiejsze trawienie owoców). Dietetycy uważają, że taki sposób żywienia nie jest korzystny dla zdrowia, gdyż samymi owocami nie można dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Lekarze twierdzą, że dieta frutariańska jest dopuszczalna, jednak tylko na kilka dni, w celu oczyszczenia organizmu.

Witarianizm

Sposób żywienia opierający się wyłącznie na surowych produktach. Zwolennicy witarianizmu odrzucają wszelkiego rodzaju obróbkę termiczną. Nie ma zatem mowy o pieczenia, grillowaniu, smażeniu czy gotowaniu. Możliwe jest jedynie podgrzewanie do temperatury nieprzekraczającej 40 stopni Celsjusza. Osoby stosujące tą dietę uważają, że obróbka termiczna szkodliwie wpływa na rośliny, niszcząc cenne składniki mineralne. Twierdzenie to jest poniekąd słuszne. Jednak w niektórych przypadkach gotowanie uwalnia pewne wartościowe elementy. Dobrym przykładem jest pomidor. Pod wpływem temperatury z komórek tego warzywa wydostaje się większa ilość likopenu, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwnowotworowe. Dlatego w sosach pomidorowych czy ketchupie znajduje się więcej tego związku niż w surowych pomidorach.

Liquidarianizm

Dieta polegająca na spożywaniu warzyw i owoców jedynie w płynnej postaci. Mogą to być soki, koktajle, musy, zupy krem czy papki. Dopuszczalne jest stosowanie dodatków, takich jak: ziarna zbóż, zioła czy glony. Można również używać napojów roślinnych, np. migdałowego, sojowego. Jednak nadrzędną zasadą jest to, aby samodzielnie przygotowywać wszystkie posiłki. Liquidarianizm uznaje się za jedną z najbardziej radykalnych, budzących wiele kontrowersji odmian wegetarianizmu. Podobnie jak w przypadku frutarianizmu, dieta oparta na sokach powinna być stosowana jedynie przez określony czas. Okresowy liquidarianizm pozwoli na oczyszczenie organizmu, redukcję masy ciała czy poprawę funkcjonowania układu trawiennego.

Liquidarianizm to dieta polegająca na spożywaniu warzyw i owoców jedynie w płynnej postaci.
Liquidarianizm to dieta polegająca na spożywaniu warzyw i owoców jedynie w płynnej postaci.

Sprautarianizm

Dość restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Sprautarianizm opiera się na spożywaniu jedynie nasion, pestek oraz kiełków (zbóż, warzyw i owoców). Dietetycy są zgodni, że choć kiełki są bardzo zdrowe, to żywiąc się jedynie nimi, nie jesteśmy w stanie zaspokoić zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze.

Zalety diety wegetariańskiej

 • Zdrowsze jelita. Większa podaż błonnika usprawnia pracę układu trawiennego;
 • Mocniejsze serce. Mniejsza ilość spożywanych nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu sprzyja pracy układu krążenia;
 • Lepsze zdrowie. Duża zawartość witaminy C oraz innych witamin rozpuszczalnych w wodzie korzystnie wpływa na odporność organizmu.
 • Więcej siły. Zwiększona podaż witamin, minerałów i substancji odżywczych sprawia, że nasze ciało jest bardziej wytrzymałe oraz odporne na przeciążenia. Poprawia się nasza sprawność oraz ogólna wydolność. Ponadto organizm osoby stosującej zbilansowaną dietę roślinną szybciej się regeneruje.
 • Lepsza kondycja psychiczna. Dieta roślinna wpływa korzystnie nie tylko na ciało, ale i umysł. Instytut Mikroekologii w Poznaniu przeprowadził badania, w ramach których udowodniono, że to właśnie komórki jelitowe są odpowiedzialne za produkcje aż 80% serotoniny (hormonu szczęścia) w organizmie.

Co raz więcej osób decyduje się na wykluczenie mięsa z codziennej diety. Kryją się za tym zarówno względy etyczne, jak i zdrowotne czy finansowe. Mnogość odmian diety roślinnej sprawia, że każdy zwolennik wege stylu życia może znaleźć coś dla siebie.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 42 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut