FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Odchudzanie, a alkohol- odwieczny pojedynek 0
Odchudzanie, a alkohol- odwieczny pojedynek

 

Gdyby ktoś zapytał nas o potrawy czy produkty, które należy spożywać podczas odchudzania, jedną z ostatnich rzeczy o jakiej pomyślimy jest z pewnością alkohol. Piwo na diecie? To nie brzmi zbyt wiarygodnie.

Z drugiej strony, tak naprawdę w odchudzaniu nie chodzi o chwilowe trzymanie się sztywnych zaleceń, a o trwałą zmianę nawyków na całe życie. Trudno znaleźć jednak osobę dorosłą, która całkowicie rezygnuje z picia alkoholu, zwłaszcza podczas specjalnych okazji.

W takim razie, jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo czy musimy już na zawsze zrezygnować z alkoholu w naszej diecie? Czy alkohol jest dozwolony podczas odchudzania?

Wpływ alkoholu na odchudzanie

Napoje alkoholowe to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych używek. Ogólnie możemy podzielić je na alkohole wysokoprocentowe, do których zaliczane są wódki, likiery oraz nalewki, a także na napoje alkoholowe średnioprocentowe i niskoprocentowe, do których należą produkty takie jak piwo, wino, cydr.

Jedno jest pewne- pomijając kwestie zdrowotne, częste spożywanie alkoholu może wpływać zarówno na tycie, jak i na trudności przy odchudzaniu. Z czego to wynika? Otóż, alkohol jest po prostu produktem wysokokalorycznym: 1 gram czystego alkoholu zawiera 7 kilokalorii. Dla porównania 1 gram tłuszczu, czyli składnika diety o największej koncentracji energii zawiera 9 kcal.

Teraz już wiemy dlaczego kieliszek wódki ma aż 55 kcal, a kufel piwa prawie 250 kcal. Alkohol to niestety puste kalorie. Oprócz wartości energetycznej w większości przypadków napoje alkoholowe nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Wyjątkiem jest dobrej jakości czerwone wino, które zawiera jeden z antyoksydantów- resweratrol.

Jednakże aby dostarczyć sobie taką dawkę resweratrolu, która będzie miała dla nas dobroczynne działanie, musielibyśmy wypić ogromne ilości wina (niektóre źródła podają nawet 500 litrów). O wiele prościej i bezpieczniej jest korzystać z antyoksydantów zawartych w warzywach czy owocach.

Przy okazji warto przytoczyć tu inny problem związany ze spożywaniem alkoholu. Często powtarzanym stwierdzeniem jest, że kobiety ciężarne "dla zdrowia" mogą od czasu do czasu wypić lampkę wina. Oczywiście to bzdura. Jest to bardzo krzywdzący mit, ponieważ podczas ciąży żadna, nawet najmniejsza ilość alkoholu nie jest dozwolona.

Problemem, który skutecznie będzie przeszkadzał w naszym odchudzaniu mogą być również przekąski spożywane w towarzystwie alkoholu. Często są to również wysokokaloryczne słone przekąski oraz dania typu fast food, które potęgują nadmiar dostarczanych kcal. Dodatkowo różnego rodzaju soki bądź likiery używane do przygotowywania kolorowych drinków również nie są pozbawione wartości energetycznej.

Odchudzając się należy pamiętać o tych informacjach i liczyć się z tym, że podczas weekendowej imprezy, jeżeli nie będziemy znać umiaru, możemy z łatwością "nadrobić" to nad czym pracowaliśmy przez cały tydzień stosując na co dzień deficyt kaloryczny. Powoduje to powstawanie błędnego koła w odchudzaniu, co skutecznie może obniżyć naszą motywację.

Oprócz tego należy pamiętać, że częste spożywanie alkoholu wiązać się może z wieloma konsekwencjami zdrowotnymi oraz prowadzić do powstawania uzależnień.

Według zaleceń dotyczących osób zdrowych dzienne spożycie alkoholu nie powinno być większe niż 10g czystego alkoholu w przypadku kobiet. Ilość ta odpowiada około 25 ml wódki, 270ml piwa oraz 100 ml wina. W przypadku mężczyzn ilość ta wynosi 20g, więc porcje są analogicznie dwukrotnie większe.

ALE tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu, jeżeli decydujemy się na jego spożycie należy monitorować jego ilość. Według najnowszych doniesień każda ilość spożywanego alkoholu może wiązać się z ryzykiem podwyższonego ciśnienia oraz wyższym wskaźnikiem masy ciała.

Alkohol w okresie wakacyjnym to problem tysięcy ludzi próbujących zrzucić zbędne kilogramy

Alkohol w okresie wakacyjnym to problem tysięcy ludzi próbujących zrzucić zbędne kilogramy

Czy należy zaprzestać picia alkoholu na diecie?

To zależy. W przypadku osób zdrowych, które się odchudzają najważniejszy jest po prostu umiar. Nic złego nie stanie się, gdy raz na jakiś czas napijemy się wina, czy wyjdziemy ze znajomymi na piwo.

Oprócz umiaru, kluczem jest też świadomość w naszym odżywianiu i nasze wybory. Dla przykładu: o wiele lepszym wyborem będzie lampka wytrawnego wina, niż kolorowe drinki pełne słodkich syropów. Jeżeli się odchudzamy, starajmy się również nie dać sie ponieść apetytowi na niezdrowe przekąski. Jeśli mamy taką możliwość, zapraszając gości przygotujmy sami zdrowsze wersje przekąsek do alkoholu. Mogą to być różnego rodzaju koreczki, kanapki czy tortille wypełnione ulubionymi warzywami.

Inaczej ma się sprawa wśród osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać alkoholu. Przykładowo szczególną ostrożność powinny zachować osoby z problemami z wątrobą czy nerkami oraz z obecnością miażdżycy. Istotne jest również to aby brać pod uwagę zażywane przez nas leki, które mogą wchodzić w interakcje z alkoholem.

Podsumowując, wszystko jest dla ludzi, ale należy pamiętać, że to dawka czyni coś szkodliwym. Powinniśmy mieć świadomość tego, że korzyści zdrowotne z picia alkoholu są raczej znikome oraz dokonywać świadomych wyborów. Niemniej jednak nasza dieta powinna być dla nas nawykiem towarzyszącym nam całe życie, więc jeżeli chcemy  spożywać alkohol należy pamiętać o konsekwencjach z tym związanych i zachowywać przede wszystkim zdrowy rozsądek.

 

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych :) Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu :)

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium