FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Mleko roślinne - zdrowa alternatywa dla mleka krowiego? 0
Mleko roślinne - zdrowa alternatywa dla mleka krowiego?

Mleko roślinne kiedyś było nowością rzadko goszczącą na sklepowych półkach, dziś natomiast stanowi produkt, który można nabyć niemal w każdym sklepie. Niektórych oburza używanie sformułowania „mleko roślinne” - według nich termin „mleko” zarezerwowany jest dla produktów odzwierzęcych, a dla produktów roślinnych bardziej adekwatne jest określenie „napój”. Ale taki spór ma niewielkie znaczenie - liczy się to, czy mleko roślinne jest zdrowe i jakie zastosowanie znajduje w kuchni. Odpowiedź jest krótka - mleko to jest skarbnicą związków odżywczych, a w kuchni można stosować je jako dodatek do kawy, deserów, wypieków... czyli wszędzie tam, gdzie mleko krowie.

 

Czym jest mleko roślinne?

 

Mleko roślinne to napój wykonany z wody oraz nasion rozmaitych roślin. Istnieje wiele rodzajów mleka roślinnego, a te najbardziej popularne to mleko sojowe, ryżowe, migdałowe, kokosowe, owsiane. Mniej znane warianty to chociażby mleko konopne, komosy ryżowej, z orzechów nerkowca czy orzechów laskowych. Produkty te różnią się zarówno walorami smakowymi, jak i odżywczymi. Naturalne mleko roślinne wyróżnia się wysoką zawartością związków odżywczych, a produkty roślinne są dodatkowo wzbogacone o wapń, witaminę B12 czy D3.

 

Jednym z najlepiej rozpoznawalnych rodzajów mleka roślinnego jest bez wątpienia mleko sojowe, otrzymywane z nasion soi. Taki napój wyróżnia się doskonałą dostępnością w sklepach, a także występowaniem w rozmaitych wariantach - niesłodzonym, słodzonym, o smaku waniliowym i czekoladowym. Kupując mleko sojowe warto zwrócić uwagę na to, aby produkowane było z soi niemodyfikowanej genetycznie, a także nie zawierało zbyt dużo dodanego cukru.

 

Mleko kokosowe występuje w dwóch postaciach - rzadkiego napoju sprzedawanego w kartonie, a także gęstego mleczka dostępnego w puszkach lub małych kartonikach. Gęste mleko zawiera ekstrakt z kokosa i cechuje się większą zawartością tłuszczu, a kolei napój kokosowy zawiera krem kokosowy z wodą. Obydwa produkty wyróżniają się doskonałym smakiem.

mleko migdałowe

 

Mleko migdałowe cechuje się niską zawartością węglowodanów i białka, mleko ryżowe i owsiane mają natomiast większą zawartość cukrów. Mleko konopne zawiera więcej kwasów tłuszczowych. Wybór mleka roślinnego może być zatem podyktowany preferencjami smakowymi, ale także składem mleka.

 

Domowe mleko roślinne - zrób to sam

 

Każde mleko roślinne dostępnie w sklepie można przygotować samodzielnie. Jest to opcja idealna dla tych osób, które chcą mieć pewność, że mleko ma naturalny skład. Także na etapie eksperymentowania z mlekiem roślinnym i poznawania poszczególnych smaków można pokusić się o przygotowanie mleka w domu. Wówczas nie ma konieczności kupowania kolejnych produktów, które zazwyczaj dostępne są w objętości 1 litra - i gdy mleko nam nie zasmakuje, sporo produktu pozostanie niewykorzystane. Robiąc mleko roślinne w domu możemy przygotować niewielką jego objętość - tak na spróbowanie. Z kolei osoby o ugruntowanych gustach smakowych, a także ceniące sobie możliwość zaoszczędzenia czasu - chętnie sięgają po gotowe mleko roślinne ze sklepu.

 

Domowy przepis na mleko roślinne jest następujący: należy zblenderować szklankę nasion z trzema szklankami wody. Nasiona należy zamoczyć na noc w wodzie, po czym odlać wodę i zalać świeżą porcją wody. Po zblenderowaniu mleko wystarczy odcedzić przez gazę i spożyć w ciągu 2 - 3 dni, przechowując mleko w lodówce. Mleko można przygotować z nasion soi, wiórków kokosowych, płatków owsianych, orzechów (nerkowca, laskowych, pekan, włoskich), migdałów, siemienia lnianego, nasion chia, maku, ugotowanego ryżu białego lub brązowego.

 

Najciekawsze pomysły na wykorzystanie mleka roślinnego

 

Mleko roślinne znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim - stanowi świetny dodatek do kawy. W tym celu najlepiej sprawdzi się mleko kokosowe lub migdałowe, gdyż wyróżniają się one doskonałym smakiem i neutralizują kwaśny posmak kawy. Do smoothie i owsianek nadają się wszystkie rodzaje mleka - głównym kryterium wyboru są preferencje smakowe. Do wypieków można wybierać np. mleko konopne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium