FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Chleb - jeść czy wyeliminować z diety? 0
Chleb - jeść czy wyeliminować z diety?

Dlaczego nie warto sięgać po białe pieczywo?

Białe pieczywo produkowane jest z białej, oczyszczonej mąki. Takie produkt jest niemal całkowicie pozbawiony wartości odżywczych, gdyż biała mąka zubożona jest o błonnik, witaminy i składniki mineralne.

Taki chleb zawiera przede wszystkim skrobię, a niekiedy także dodatek cukru. Oznacza to, że biały chleb jest produktem kalorycznym, którego spożycie przyczynia się do znacznego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Zbyt częste spożywanie białego chleba nie jest zatem wskazane, nawet wtedy, gdy na kanapkę położymy takie wartościowe dodatki jak pieczone mięso, warzywa czy pastę jajeczną.

 

Chleb na zakwasie

Za jeden z najzdrowszych chlebów uznawany jest chleb na zakwasie. Dlaczego? Zakwas jest wytwarzany w procesie fermentacji, który opiera się na naturalnie występujących drożdżach i bakteriach kwasu mlekowego. Zakwas można bardzo prosto przygotować, mieszając wodę i pełnoziarnistą mąkę żytnią. Dochodzi wówczas do rozkładu substancji śluzowych zawartych w mące, a chleb zyskuje kwasowaty smak. Zakwas jest źródłem probiotyków i prebiotyków, witamin z grupy B. Chleb na zakwasie zawiera także liczne składniki mineralne (potas, sód, wapń, żelazo, magnez), zdrowe tłuszcze oraz sporo błonnika. Dzięki temu doskonale wspomaga procesy trawienne, nie przyczynia się do znacznego wzrostu poziomu glukozy we krwi, wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.

 

Pieczywo pełnoziarniste

Warto sięgać po chleb z otrębami. Otręby, które są twardą, zewnętrzną warstwą ziarna zboża są bogate w błonnik. Otręby i zarodki zawierają również białko, tłuszcz, witaminy, minerały i korzystne związki roślinne. Dlatego pełne ziarna, w tym cała pszenica, mają wyższą zawartość błonnika i są uważane za bardziej pożywne niż rafinowane ziarna, które zostały przetworzone w celu usunięcia otrębów i zarodków. Chleb razowy jest wytwarzany z pełnoziarnistych, które zostały zmielone do drobnej tekstury, nadając zwykły brązowy wygląd. Mąka razowa zawiera więcej błonnika niż biała mąka. Chleb razowy zawiera również więcej witamin i minerałów niż wiele białych chlebów, ale ma wyższy IG niż pieczywo pełnoziarniste. Często chleb wieloziarnisty jest wytwarzany z białej mąki z dodatkiem ziaren. Mimo to pieczywo wieloziarniste ma zwykle więcej błonnika i niższy IG niż biały chleb, co powoduje dłuższą żywotność energii. Chleb pełnoziarnisty zawiera całe ziarno: otręby (warstwa zewnętrzna), endosperm (skrobiowa warstwa środkowa) i zarodki (bogata w składniki odżywcze część wewnętrzna). Jest bogatym źródłem węglowodanów, białka, tłuszczów nienasyconych (dobrych), witamin i minerałów, a także trzech rodzajów błonnika: skrobi rozpuszczalnej, nierozpuszczalnych i opornych.

Chleb pełnoziarnisty ma gęstą bazę mąki razowej, a także dużo ziarna i nasion. Poszukaj "pełnego ziarna" na liście składników. Chleb sojowy i lniany ma dodatkową zaletę zdrowych tłuszczów omega 3. Chleb pełnoziarnisty ma niski IG, podobnie jak chleb pełnoziarnisty z dodatkiem ziaren.

Chleb bezglutenowy

Pieczywo bezglutenowe jest wytwarzane bez ziaren stanowiących źródło glutenu, takich jak pszenica, żytnie lub jęczmień.

Są to opcje bezpieczne opcje dla osób, które muszą unikać glutenu, takich jak osoby z celiakią lub nietolerancją glutenu. Chleb bezglutenowy jest zazwyczaj wytwarzany z mieszanki mąk bezglutenowych, takich jak brązowy ryż, migdały, kokos, tapioka, ziemniaki lub mąki kukurydziane. Wiele osób błędnie zakłada, że pieczywo bezglutenowe jest zdrowsze niż to, które zawierają gluten. Jednak większość odmian bezglutenowych jest wytwarzana z rafinowanych mąk i cukrów o wysokiej zawartości cukrów, a także innych niepotrzebnych dodatków. Dlatego decydując się na zakup pieczywa bezglutenowego należy przeanalizować skład pieczywa. Najlepiej, gdy ogranicza się on do jak najmniejszej ilości składników. Szczególnie polecane są mąki z amarantusa czy gryczane, a także takie dodatki jak nasiona chia czy siemienia lnianego.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium