FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Jakie przetwory na zimę z warzyw? 0
Jakie przetwory na zimę z warzyw?

 

Spis treści:

  1. Jakie są przetwory z warzyw?
  2. Co można zaprawiać w słoikach?
  3. Jak zrobić warzywa w soli na zimę?
  4. Jak pasteryzować warzywa w słoikach?

Jakie są przetwory z warzyw?

Przetwory z warzyw mogą być naprawdę przeróżne. Zapytajcie babci, dziadka, cioci czy zaprzyjaźnionej sąsiadki, większość z nich przetwory ma w małym palcu! Od klasycznych kiszonek, sałatek z letnich warzyw w wyjątkowych marynatach, po sosy warzywne, a nawet dżem z dyni. Wbrew pozorom przygotowanie takich przetworów nie jest wcale takie trudne i straszne, chociaż z pewnością czasochłonne. Oczywiście nie musisz od razu przygotowywać kilku tuzinów słoików z ogórkami, papryką czy sosem pomidorowym, ale skoro chcesz zabezpieczyć się na okres jesienno-zimowy to warto zrobić tego trochę więcej.

Jakie są przetwory z warzyw

Co można zaprawiać w słoikach?

Co można zaprawiać w słoiki? Myślę, że większości z nas pierwsze na myśl przyjdą ogórki i nic dziwnego, ponieważ przepisów na ogórki w słoikach jest cała masa. Możesz przygotować klasyczne kiszone ogórki albo w wyjątkowej zalewie, np. śródziemnomorskiej typu gyros lub orientalnej z sezamem (polecamy sezam biały łuskany BIO BioPlanet). Z letnich ogórków przygotujesz także chrupiące sałatki z dodatkiem marchewki, papryki i cebuli. Poza tym tak naprawdę możesz zaprawić prawie wszystko: paprykę, cukinię, kalafiora, buraki, pomidory, szparagi, a nawet rabarbar. Ten ostatni sprawdzi się w formie syropów, kompotów, soków, dżemów. Możesz przygotować również duszony rabarbar w słoikach, który będzie jak znalazł do zimowych deserów przywołujących wspomnienie lata.

co można zaprawiać w słoikach

Jak zrobić warzywa w soli na zimę?

Jeżeli jesteś fanem zup to koniecznie przygotuj “jarzynkę w soli”. Co to jest? Taka jarzynka to nic innego jak miks różnych tradycyjnych warzyw startych na tarce, wymieszanych w misce i zaprawionych solą. Dzięki takim przetworom możesz przez cały rok mieć dostęp do wysokiej jakości warzyw, które wystarczy wrzucić do zupy bądź sosu. Słoików z soloną jarzynką nie trzeba pasteryzować, ponieważ spora dawka soli wystarczająco zabezpiecza słoik z warzywami na długi czas. Najlepiej przygotować takie przetwory latem kiedy warzywa są najlepszej jakości i mają najwięcej smaku. Do przygotowania warzyw w soli na zimę potrzebujesz po kilka sztuk marchwi, cebuli, kalarepy, korzenia pietruszki, kalafiora, selera, pora i soli (zaleca się 10 dag soli na 1 kg włoszczyzny). Następnie wystarczy wszystkie warzywa dokładnie umyć, obrać, zetrzeć na tarce lub drobno posiekać i wymieszać z solą. W takiej formie warto zostawić je na kilka minut aż puszczą sok, który następnie warto odlać. Przygotowane warzywa wystarczy wsadzić do odpowiednio wyparzonych słoików i gotowe! Nie trzeba czekać do zimy, można zacząć jeść je wcześniej, ale warto sporą część zostawić na czasy mniej urodzajne w warzywa. Tak przyrządzone warzywa są bardzo słone dlatego jeżeli masz ochotę na zupę z ich dodatkiem do dosalanie zostaw na koniec, po dodaniu warzyw ze słoika.

Jak pasteryzować warzywa w słoikach?

Aby przetwory mogły być bezpieczne i służyć nam pomocą przez dłuższy okres czasu (nawet kilka lat), potrzeba odpowiedniego zabezpieczenia. Warto przetwory warzywne pasteryzować. Pasteryzacja jest bezpiecznym i najbardziej powszechnym domowym sposobem na zabezpieczenie przygotowanych przetworów. Dzięki takiemu procesowi zachowane są wartości odżywcze warzyw, a także możesz mieć pewność, że nic nie zepsuje się do zimy.

Jak pasteryzować w słloikach

 

Pasteryzacja może być przygotowana na sucho, np. w piekarniku lub na mokro - w garnku lub zmywarce. W wersji na sucho wystarczy ustawić przygotowane przetwory na zimę w słoikach na blaszce w mniej więcej równych odległościach (słoiki nie mogą się ze sobą stykać!). Taką blachę musisz wsadzić do zimnego piekarnika, a następnie nastawić temperaturę 130 stopni Celsjusza i pasteryzować maksymalnie 40 minut. Ważne, żeby liczyć czas od włączenia piekarnika, a nie od nagrzania go do 130 stopni. Po upływie czasu należy wyłączyć piekarnik i uchylić drzwi na dodatkowe 30 minut. Po upływie pół godziny wyjmij słoiki, ustaw do góry dnem poza piekarnikiem i pozostaw w ten sposób do pełnego wystudzenia. Pasteryzacja na mokro w garnku odbywa się na podobnej zasadzie tylko zamiast pieczenia wybierasz opcję gotowania. Wsadzasz słoiki z przetworami do garnka z wodą i gotujesz, ile? To już zależy od rodzaju przetworów.

 

Nie rezygnuj z procesu pasteryzacji, warto poświęcić jej chwilę czasu, aby na spokojnie cieszyć się pysznymi przetworami cały rok!

 

Źródła:

  1. www.winiary.pl
  2. https://www.kalendarzrolnikow.pl/

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium