FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Jedzenie przetworzone — co tracisz, jedząc gotowe jedzenie? 0
Jedzenie przetworzone — co tracisz, jedząc gotowe jedzenie?

Czym jest żywność przetworzona?

Żywność przetworzona to produkty spożywcze, które zostały poddane procesom technologicznym, w celu zmiany ich pierwotnego stanu.

Wbrew powszechnemu myśleniu procesy te nie obejmują jedynie dodawania do żywności składników chemicznych (takich jak konserwanty, przeciwutleniacz czy wzmacniacze smaku), ale także m.in. krojenie, miksowanie, mrożenie, suszenie, pasteryzację, konserwację i wiele innych procesów, które mają na celu poprawę trwałości, smaku, konsystencji lub wyglądu produktu.

Najczęściej przetworzone produkty spożywcze kojarzą nam się z gotowymi daniami, słodkimi lub słonymi przekąskami, kolorowymi napojami i różnego rodzaju przyprawami. Jednak w rzeczywistości żywnością przetworzoną są również produkty, które powszechnie uważane są za zdrowe i wartościowe np. mąka (zmielone ziarna), rodzynki (suszone winogrona), kiszone ogórki (ogórki poddane procesom fermentacji) czy fasola w puszce (konserwowane strączki). Czy więc przetwarzanie żywności jest szkodliwe?

żywność przetworzona

Stopień przetworzenia żywności

Żywność przetworzona to szerokie pojęcie, które obejmuje produkty spożywcze poddane różnym procesom technologicznym, w celu zmiany ich pierwotnego stanu. Niektóre z tych procesów, takie jak krojenie, miksowanie, pasteryzacja lub konserwacja, mogą pomóc zachować wartości odżywcze żywności, podczas gdy inne procesy, takie jak dodawanie sztucznych składników, substancji konserwujących lub tłuszczów trans, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób.

W jakim celu przetwarza się żywność?

Przetwarzanie żywności przez producentów jest niezbędne do tego, aby produkty dostępne w sklepach mogły być bezpieczne do spożycia w czasie umożliwiającym ich sprzedaż.

Dla przykładu, w składach produktów pozbawionych cukru najczęściej z kategorii produktów „dietetyczny”, „fit” czy „low sugar”, możemy doszukiwać się różnych dodatków do żywności. Dlaczego? Cukier jest składnikiem, który w naturalny sposób może konserwować żywność i zapobiegać rozwojowi różnego rodzaju drobnoustrojów. Czy oznacza to więc, że wybór produktów z cukrem, jednak bez dodatków do żywności będzie zdrowszy? — Niekoniecznie.

Usuwając nadmierne ilości cukru z danego produktu, producenci muszą zastąpić jego właściwości innymi substancjami.

I właśnie w tym momencie pojawia się kwestia stopnia przetworzenia żywności, rodzaju i ilości zastosowanych dodatków przez producenta, a także częstotliwości spożycia danych produktów. Staraj się wybierać produkty o jak najkrótszym składzie z dodatkiem tylko niezbędnych substancji. Pamiętaj, że większość żywności musi zostać przetworzona, jednak to od ciebie zależy, jak bardzo przetworzone produkty będą stanowiły podstawę Twojej codziennej diety.

Oczywiście rozwiązaniem tej kwestii byłoby całkowite wyeliminowanie spożycia jakiejkolwiek przetworzonej żywności, jednak w dzisiejszych czasach może być to naprawdę bardzo trudne. Najważniejsze jest to, aby zachować zdrowe podejście do codziennej diety.

Przytoczony wyżej przykład cukru ma na celu uświadomienie faktu, że nie każdy dodatek do żywności może być szkodliwy dla zdrowia i nie należy bać się składników, które są przebadane i mają na celu zachowanie jakości danego produktu.

Żywność wysokoprzetworzona

Produkty wysokoprzetworzone to żywność, która przechodzi znacznie bardziej intensywne procesy technologiczne, w celu uzyskania dłuższego czasu trwałości, lepszego smaku, wyglądu lub tekstury. Wysokoprzetworzone produkty często zawierają duże ilości dodatków chemicznych, cukru, soli, tłuszczów trans i innych sztucznych składników.

Przykłady wysokoprzetworzonej żywności to m.in. chipsy, słodycze, przetworzone mięso, gotowe dania, fast food, napoje gazowane, przetworzone sery (np. topione) i sosy. Ograniczenie spożycia wysokoprzetworzonej żywności jest ważne dla utrzymania zdrowego stylu życia i zmniejszenia ryzyka chorób związanych z dietą.

żywność przetworzona fitorsweet.pl

Produkty świeże, a przetworzone — jakie są różnice?

Jedzenie przetworzone i jedzenie świeże różni się od siebie na wiele sposobów, w tym pod względem zawartości składników odżywczych, smaku, tekstury, wartości kalorycznej, trwałości, a także wpływu na zdrowie.

Zawartość składników odżywczych

Świeże produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, ryby i nabiał, najczęściej nie są poddawane żadnym procesom technologicznym, z wyjątkiem np. mycia, pakowania lub cięcia. Są bogate w witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty i inne składniki odżywcze, które są niezbędne dla zdrowia. Świeże produkty spożywcze są zazwyczaj mniej kaloryczne niż ich przetworzone odpowiedniki, ponieważ nie zawierają dodatku cukru, soli i tłuszczów.

Z drugiej strony, żywność przetworzona zawiera często mniej składników odżywczych, a także więcej sztucznych dodatków. Warto jednak podkreślić, że niektóre produkty przetworzone mogą zawierać więcej składników odżywczych niż produkty świeże np. mleko roślinne wzbogacone w wapń, witaminę D i witaminę B12.

Smak

Zauważalnymi różnicami między jedzeniem przetworzonym a jedzeniem świeżym są również smak i tekstura. Niektóre produkty przetworzone mogą być uważane za bardziej smakowite, z uwagi na większą zawartość soli, cukru, tłuszczu lub substancji o charakterze wzmacniaczy smaku. Jednocześnie, jedzenie świeże jest często bardziej aromatyczne, posiada intensywniejszy smak i lepszą jakość.

Trwałość

Produkty przetworzone są zazwyczaj trwalsze, dlatego że poddane są procesom konserwacji. Dzięki temu mają dłuższą datę przydatności do spożycia i łatwiej jest je przechowywać. Warto jednak zauważyć, że istnieją metody przetwarzania żywności, które przedłużają jej trwałość bez konieczności stosowania dodatków chemicznych, np. kiszenie czy pasteryzacja.

Czy należy bać się przetworzonej żywności?

Zdecydowanie nie. Pamiętaj, że niektóre procesy obróbki żywności są niezbędne do tego, aby dany produkt spełniał wszystkie kryteria bezpieczeństwa żywności i mógł zostać dopuszczony do sprzedaży.

Planując codzienną dietę i robiąc zakupy, wybieraj produkty, które zawierają, jak najmniej sztucznych dodatków i mają możliwie prosty skład. Niemniej jednak nie obawiaj się żywności dostępnej w sklepach i staraj się zachować umiar w spożyciu żywności przetworzonej.

 

 

 

  • Gawęcki, J. (2002). Żywność nowej generacji a racjonalne żywienie. Żywność Nauka Technologia Jakość, 4, 5-17.
  • Adamczyk, G. (2010). Popularność" żywności wygodnej". Journal of Agribusiness and Rural Development, (04 [18]).
  • Kowalska, H. (2006). Żywność minimalnie przetworzona. Przemysł Spożywczy, 6(60), 24-27.
  • Florek, A. (2013). Praca badawcza naturalną konsekwencją ciekawości poznawczej: doświadczenia z pracy z uczniami na poziomie ponadgimnazjalnym" substancje dodawane do żywności”.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium