FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Makaron — jakie są rodzaje i ich zastosowanie? 0
Makaron — jakie są rodzaje i ich zastosowanie?

 

Różne kształty makaronów

Z makaronem, istnieją nieskończone możliwości przygotowania posiłków. Jest to częściowo spowodowane faktem, że istnieją dosłownie setki różnych rodzajów kształtów makaronu (wielu szacuje, że około 350) i niezliczone odmiany sosów.

Podstawowy element włoskiej kuchni, makaron jest zwykle przygotowywany z mieszaniny mąki i wody lub jaj. Znajdziesz go w sklepach w postaci świeżej lub suszonej. Porównując różne rodzaje makaronów, można je podzielić na kategorie, takie jak makarony długie, i krótkie.

makaron i jego rodzaje

Jak i z czym jeść makaron?

Chociaż omówienie wszystkich rodzajów włoskiego makaronu mogłoby wystarczyć na napisanie książki, stworzyliśmy przewodnik po najpopularniejszych odmianach, aby pomóc Ci lepiej zrozumieć tajniki włoskiej kuchni. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Makaron spaghetti — Spaghetti to jeden z najbardziej znanych rodzajów makaronu. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa „spago", które oznacza „szpagat" lub „sznurek" i odnosi się do długiego, nitkowatego kształtu makaronu. Cienkie i cylindryczne spaghetti jest zwykle podawane z sosem pomidorowym lub bolognese.
  • Makaron bucatini — Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że bucatini to spaghetti, biorąc pod uwagę jego długi, cylindryczny kształt, ale jest duża różnica: Bucatini ma otwór przez swój środek („buco" tłumaczy się jako „otwór"). Oznacza to więcej miejsca na wchłonięcie sosu, dlatego warto rozważyć użycie bucatini w przepisach z dużą ilością sosu
  • Tagliatelle — Przypominające wstążki, tagliatelle to długie, płaskie makarony. Szerokość i gęstość tego rodzaju makaronu sprawia, że ta odmiana dobrze sprawdza się w daniach z bogatszym sosem.
  • Makaron penne — Tłumaczony jako „makaron pióra", jest rurkowaty i karbowany. Te dwie cechy pomagają sosom przylegać do powierzchni makaronu. Używaj penne do wszelkich dań, w których sos ma być gwiazdą.
  • Makaron farfalle — Możesz znać te kształty jako muszki, ale po włosku to tak naprawdę „motyle". Ulubiony przez dzieci ze względu na zabawny kształt, te kluski dobrze sprawdzają się z gęstymi sosami lub jako główny składnik zimnej sałatki makaronowej.
  • Makaron muszle — Chociaż włoskie słowo na ten makaron to conchiglioni, najprawdopodobniej znasz ten rodzaj makaronu jako „muszelki". Występuje w różnych rozmiarach. Mniejsze wersje są często używane w sałatkach makaronowych lub w sosie serowym, jednak nadziewane muszle makaronowe najlepiej wykorzystują ten wyjątkowy kształt.

Różne rodzaje makaronów

Makaron tak, ale jaki? W supermarketach można znaleźć wiele różnych wariantów: produkty zbożowe inne niż pszenica, często bezglutenowe, pseudozboża, a nawet rośliny strączkowe. No i te z pszenicy durum, owszem, ale z dodatkiem minerałów i witamin.

Producenci makaronów odpowiadają na nowe potrzeby rynku, stawiając na produkty o właściwościach prozdrowotnych i smakowych. Motywy wyboru są różne — z konieczności, ciekawości czy dla odmiany. Być może istnieją powody zdrowotne, które zmuszają cię, lub preferencje, które popychają cię do wypróbowania tzw. alternatywnych makaronów, między smakiem, strawnością i spożyciem odżywczym.

makarony

Makaron razowy

W tym przypadku mówimy o makaronie przygotowanym z mąki pełnoziarnistej, czyli takiej, która zawiera wszystkie składniki ziarna. Dzięki temu makaron razowy ma zdecydowanie wyższą zawartość błonnika oraz witamin i minerałów. Właśnie z tego powodu dietetycy częściej zalecają spożycie właśnie tego gatunku makaronu.

Ponadto, makaron razowy ma wyższy indeks sytości, a nierozpuszczalny błonnik obecny w jego składzie, korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. Makaron razowy ma również niższy indeks glikemiczny niż tradycyjny makaron pszenny, dzięki temu pomaga lepiej kontrolować glikemię poposiłkową, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości i chorób układu krążenia.

Jego smak jest bardziej intensywny, a konsystencja nieco twardsza w porównaniu do innych gatunków makaronów.

Makaron fortyfikowany

Fortyfikacja to wzbogacanie produktów spożywczych w substancje odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne, na etapie procesu technologicznego. Kiedyś często można było spotkać makrony wzbogacane glutenem, dla uzyskania lepszej konsystencji oraz makarony wysokobiałkowe.

Dziś na rynku dostępne są makarony funkcjonalne naturalnie wzbogacone o substancje, które mogą przynieść korzyści zdrowotne. Do tych najpowszechniej pojawiających się na sklepowych półkach należą makarony wzbogacane w: błonnik roślinny, żelazo, magnez, potas, niezbędne kwasy tłuszczowe, polifenole (antyoksydanty), glukozynolany, lecytyna oraz i izoflawony.

Smak tego typu makaronu może być różny i zależy głównie od mąki, z jakiej zostało przygotowane ciasto. Fortyfikacja najczęściej nie wpływa na smak końcowego produktu. Makarony funkcjonalne świetnie sprawdzą się dla osób, które mają specjalne wymagania dietetyczne.

Makaron orkiszowy

Orkisz to najstarsza odmiana pszenicy uprawiana i spożywana przez człowieka, a także jedno z najbardziej odpornych zbóż w przyrodzie. Ze swoimi 330 kaloriami na 100 gramów produktu, jest najmniej kalorycznym makaronem ze wszystkich, idealnym w czasie stosowania diety odchudzającej. Makaron orkiszowy w porównaniu do makaronu pszennego pomaga szybciej osiągnąć uczucie sytości, a wysoka zawartość błonnika korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Należy pamiętać, że orkisz w swoim składzie zawiera gluten, z tego względu nie jest to odpowiedni wybór dla osób chorujących na celiakię.

Smak makaronu orkiszowego może przypominać makaron razowy, jednak jest nieco bardziej orzechowy i ma mniej zbitą strukturę. Pod względem cech żywieniowych porównanie makaronu orkiszowego z makaronem pełnoziarnistym nie wykazuje istotnych różnic, poza nieco wyższą zawartością tłuszczu i cukrów prostych na korzyść orkiszu.

Makaron ryżowy

Już dawno przekroczył próg kuchni zachodniej i coraz częściej można go spotkać na półkach sklepowych, chociażby dlatego, że nie zawiera glutenu, a więc jest jedną z alternatyw dla osób cierpiących na celiakię.

Ma nieco niższą kaloryczność niż tradycyjny makaron, ale wyższy indeks glikemiczny, zwłaszcza gdy jest przygotowany z rafinowanej mąki ryżowej. Właśnie dlatego lepiej jest wybierać produkty pełnoziarniste. Makaron ryżowy może być przydatny w przypadku zaburzeń jelitowych, ponieważ ma właściwości ściągające.

Biały na surowo, perłowy po ugotowaniu, szybko się gotuje i łatwo komponuje się ze smakiem sosów i innych dodatków.

Makaron kukurydziany

Zazwyczaj jest najchętniej wybierany przez osoby z celiakią, ale nie tylko. Jest bogaty w kwas foliowy, co czyni go produktem przydatnym w ciąży. Kukurydza jest regulatorem poziomu cukru i cholesterolu, ponieważ pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, co czyni go korzystnym produktem dla układu krążenia. Jest również przydatnym sprzymierzeńcem dla oczu, dzięki obecności beta-karotenu.

Makaron kukurydziany od tradycyjnego makaronu różni się sposobem gotowania. Makaron kukurydziany może mieć większe trudności z zachowaniem kształtu po ugotowaniu, dlatego należy uważniej śledzić tę fazę.

W smaku wyczuwalny jest smak kukurydzy, a w aromacie przypomina polentę. Dlatego szczególnie dobrze komponuje się z sosami mięsnymi i grzybowymi.

makaron kukurydziany

Makaron z roślin strączkowych

Ten rodzaj makaronu jest bezglutenowy i bezzbożowy. Powstaje z mąki z roślin strączkowych: fasoli, ciecierzycy, soczewicy i grochu. Ma zatem wyższą zawartość białka niż inne rodzaje makaronów, dzięki czemu jest smaczniejszy i bardziej odżywczy. Coraz bardziej popularny wśród osób na specjalnej diecie, np. sportowców, czy bezglutenowej, ale także dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego lub potrzebują, być może w ramach diety wegańskiej lub wegetariańskiej, zwiększyć dawkę białka roślinnego (choć w tym przypadku kosztem węglowodanów). Czas gotowania jest bardzo szybki: 4-6 minut. Nie zawsze jest odpowiednia dla osób z celiakią, ponieważ zawiera czasem pewien procent mąki pszennej.

Makaron Kamut

Kamut to odmiana pszenicy bogata w potas, magnez, selen i cynk, dzięki czemu ma właściwości antyoksydacyjne. Makaron Kamut ma wysoką wartość energetyczną i niski indeks glikemiczny. W połączeniu z roślinami strączkowymi może stać się pełnowartościowym źródłem białka dla osób, które chcą ograniczyć lub wyeliminować ze swojej diety białko zwierzęce.

Jest szczególnie smaczny, przypomina smakiem orzechy laskowe, ale jest łagodniejszy od makaronu pełnoziarnistego. Zawiera gluten, więc nie mogą go spożywać osoby chore na celiakię.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium