FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
Przepisy na domowe przetwory 0
Przepisy na domowe przetwory

Kiedyś przepisy na domowe przetwory były znane w większości domów. Obecnie przetwory znów wracają do łask - i to pomimo powszechnej obecności na sklepowych półkach warzyw konserwowych, dżemów i innych produktów tego typu. Domowe przetwory to zdrowe, naturalne produkty, o bogatszych wartościach odżywczych niż ich sklepowe odpowiedniki. O tym, dlaczego warto robić domowe przetwory i jakie są najciekawsze przepisy na domowe przetwory - dowiesz się z tego tekstu.

Dlaczego warto robić domowe przetwory?

Domowe przetwory to produkty, które powinny znaleźć się w każdej kuchni. Dostarczają co prawda mniej wartości odżywczych niż świeże warzywa i owoce, co wynika z zastosowania procesu pasteryzacji. Ale z drugiej strony - są znacznie zdrowsze niż przetwory dostępne w sklepach, które bardzo często mogą być określone jako niezdrowa żywność przetworzona.

Idealnie byłoby, gdybyśmy przez cały rok mieli dostęp do swoich ulubionych warzyw i owoców. Niestety - wiele z nich dostępnych jest jedynie sezonowo. A to oznacza, że przez kilka miesięcy  w roku pozostaje nam sięgać po ich egzotyczne odpowiedniki bądź korzystać z mrożonek i przetworów. Faktem jest, że owoce i warzywa nie rosnące w naszej strefie klimatycznej są zubażane w wartości odżywcze, a przyczynia się do tego m . in. długotrwały transport czy przechowywanie. Warto więc skierować swoją uwagę na domowe przetwory. Oczywiście - poddawanie warzyw i owoców procesowi pasteryzacji zmniejsza zawartość niektórych witamin i składników mineralnych. Wynika to z działania temperatury około 80 stopni Celsjusza. Jest to jednak konieczne, gdyż pasteryzacja służy zwiększeniu trwałości produktu na drodze zahamowania rozwoju bakterii czy grzybów. Cena za pasteryzację jest np. zmniejszenie zawartości witaminy C czy witamin z grupy B. Jednak należy mieć na uwadze, że także gotowanie, a nawet dłuższe przechowywanie świeżych owoców i warzyw na powietrzu przyczynia się do straty części wartości odżywczych. Nie oznacza to więc, że pasteryzacja domowych przetworów czyni je bezwartościowymi, nieodżywczymi produktami.

Zaletą domowych przetworów jest na pewno możliwość zapewnienia sobie całorocznej dostępności sezonowych warzyw i owoców. Dzięki posiadaniu takich słoiczków można wyczarować smaczne i zdrowe potrawy. Niewątpliwą przewagą domowych przetworów nad tymi sklepowymi jest fakt, że pasteryzacja eliminuje konieczność zastosowania konserwantów. A powszechnie wiadomo, że przetwory dostępne w sklepach zawierają niekiedy wiele konserwantów.

Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw wykorzystywanych do przygotowywania domowych przetworów.

Najciekawsze pomysły na przetwory owocowe

Domowe przetwory to doskonały sposób na to, aby móc zawsze cieszyć się smakiem ulubionych owoców, także tych sezonowych. Z owoców można przyrządzić rozmaite przetwory - powidła, dżemy, konfitury, musy, kompoty, soki. Oto kilka przepisów na domowe przetwory owocowe, które koniecznie warto wypróbować:

Konfitura z cytryny i imbiru

Konfitura cytrynowo - imbirowa to świetna propozycja na okres jesienno - zimowy, gdy poszukujemy naturalnych sposobów na wzmocnienie odporności. Konfiturę przyrządza się bardzo prosto, a potrzebne składniki to:

  • 6 cytryn,
  • 25 g korzenia imbiru,
  • 500 g cukru żelującego 1: 1.

Trzy cytryny należy sparzyć wrzątkiem i obrać obieraczką, uzyskując cienkie paseczki skórki z cytryny. Kolejny krok to wyciśnięcie soku z wszystkich cytryn i odmierzenie 350 ml soku. Sok należy wymieszać z drobno pokrojonym imbirem, cukrem żelującym i startą skórką cytryny, a następnie - doprowadzić do wrzenia. Mieszankę należy podgrzewać przez cztery minuty, po czym przelać do słoiczków. Słoiczki powinny być następnie szczelnie zamknięte i pozostawione do przestudzenia.

Dżem bananowo - bazyliowy

Znudziły Ci się tradycyjne dżemy owocowe? Mamy przepis idealny dla tych, którzy poszukują nieoczywistych rozwiązań w kuchni. Dżem bananowo - bazyliowy to słodycz banana przełamana rześkim smakiem bazylii i kwaskowatą limonką. Do wykonania dżemu potrzebujesz:

  • 1 kg bananów,
  • 250 g cukru,
  • 1 limonkę,
  • 10 g świeżych listków bazylii.

W jaki sposób wyczarować z tych składników pyszny dżem? Banany kroimy na plasterki, dodajemy do nich sok z limonki i startą skórkę oraz cukier. Całość należy gotować na małym ogniu - od momentu pojawienia się bąbelków na powierzchni, należy podgrzewać owoce przez 15 minut. Na koniec dodajemy posiekaną bazylię i gotujemy jeszcze 5 minut. Potem dżem powinien trafić do wyparzonych słoiczków.

Mus truskawkowy

Poszukujesz inspiracji na pyszny dodatek do naleśników, wypieków i deserów? Mus truskawkowy to wyrób, który znajdzie zastosowanie w każdej kuchni. Należy zasypać około 1,5 kg truskawek obranych z szypułek cukrem w ilości półtora kilograma i pozostawić na noc. Następnego dnia owoce wystarczy zagotować do momentu, aż rozpuści się cukier i zblendować owoce, po czym przelać gorący mus do słoiczków.

Domowe przetwory z warzyw

Przetwory warzywne kojarzą Ci się wyłącznie z kiszonymi ogórkami i pasteryzowaną papryką? Mamy dla Ciebie coś ekstra - nieoczywiste, oryginalne przepisy na domowe przepisy z warzyw.

Chutney z pomidorów

Chutney z pomidorów to doskonały dodatek do mięs, dań z grilla czy serów. Jak go przyrządzić? Potrzebne składniki to:

  • 1,5 kg pomidorów,
  • czerwona cebula,
  • dwie papryczki chilli,
  • szklanka cukru,
  • 5 ząbków czosnku,
  • łyżka świeżego, startego imbiru,
  • 2 łyżki oliwy z oliwek,
  • łyżka octu jabłkowego,
  • przyprawy: po pół łyżeczki kminu rzymskiego i mielonej kolendry.

Sposób na przyrządzenie chutney jest następujący: najpierw konieczne jest sparzenie pomidorów, obranie ich ze skórki oraz pokrojenie ich w grubą kostkę. Następny krok to poszatkowanie cebuli i czosnku oraz chilli, a potem - podsmażenie ich na oliwie wraz z dodatkiem przypraw. Potem należy dodać pomidory, ocet i cukier i gotować około 1,5 godz. aż do odparowania wody. Tak przyrządzony chutney można doprawić odrobiną soli i soku z limonki, po czym przełożyć gorący chutney do wyparzonych słoiczków.

Kiszone rzodkiewki

O tym, że można kisić ogórki czy kapustę - wie każdy. Ale nie wszyscy mają świadomość, że do kiszenia wykorzystać można także inne warzywa, np. rzodkiewki. Jak przyrządzić takie przetwory? Potrzebujesz 5 pęczków rzodkiewek, 4 ząbki czosnku, kilka ziarenek ziela angielskiego, ziarenka pieprzu, korzeń chrzanu, koper oraz sól.

Rzodkiewki należy umyć i włożyć do słoików wraz z koprem, chrzanem, zielem angielskim i pieprzem. Warzywa zalać należy przegotowaną wodą z solą i pozostawić na trzy dni. Po zakiszeniu można przechowywać słoiki w lodówce, a po siedmiu dniach zakręcić słoiki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium