FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Światowy Dzień Czekolady 0
Światowy Dzień Czekolady

 

Czekolada - wszyscy ją kochamy 

Pyszna, słodko-gorzka i aromatyczna – czekolada – no jak tu jej nie kochać. Dla koneserów kakaowego smaku, nie ma chyba przyjemniejszego dnia w całym roku niż Światowy Dzień Czekolady. Właśnie z tej okazji zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat czekolady!

Kto wpadł na pomysł przetwarzania ziaren kakao? – czyli jak to się wszystko zaczęło

Do dziś, czekoladę wytwarza się z prażonych i mielonych nasion kakaowca Theobroma cacao. Kakao uprawiane jest co najmniej trzech tysiącleci, a napoje czekoladowe (pierwotnie, w wolnym tłumaczeniu, zwane gorzką wodą) były przygotowywane przez Majów i Azteków już w 1900 roku p.n.e.

Ziarna kakao

Krzysztof Kolumb odkrył ziarno kakao podczas swojej czwartej wyprawy do obu Ameryk w 1502 roku, ale to hiszpański konkwistador Hernan Cortés odkrył rozkosze czekolady, gdy aztecki Montezuma poczęstował go kubkiem spienionego kakao. Od tego czasu hiszpański dwór upodobał sobie czekoladowy napój, jednak wzbogacony o cukier lub miód, by zrównoważyć gorycz ziaren.

 

Czekolada pozostała hiszpańską tajemnicą do czasu, gdy po raz pierwszy trafiła na dwór króla Ludwika Trzynastego w 1615 roku, a następnie do Anglii, gdzie w 1657 r. pojawiły się pierwsze pijalnie czekolady - przypominające kawiarnie, jednak serwujące gorące i zimne napoje czekoladowe.

 

Do czasów rewolucji przemysłowej czekolada była napojem, który przypominał ten pierwotnie przygotowywany przez Majów i Azteków. Wszystko to zaczęło się zmieniać w 1829 roku wraz z wynalezieniem pierwszej prasy do kakao. Kolejnym przełomowym krokiem w świecie czekolady było pojawienie się pierwszej na świecie tabliczki czekolady. Zawdzięczamy ją firmie Fry Company, która w 1847 roku opracowała recepturę na czekoladę przeznaczoną do jedzenia.

 

Od tamtej pory wielu technologów, cukierników i znawców kulinarnych przez lata opracowywało przepis na idealną czekoladę, która będzie inna niż wszystkie. Właśnie w ten sposób powstało wiele odmian czekolady, w tym chyba najpopularniejsza na całym świecie czekolada belgijska. Każdy rodzaj czekolady jest produkowany z myślą o konkretnym przeznaczeniu, jednak celem każdego z nich jest rozpuszczanie kubek smakowych konsumentów na całym świecie.

Wartości odżywcze czekolady

Niezależnie od tego, czy uważasz czekoladę za zdrową żywność, którą balansujesz w codziennym jadłospisie, czy rekreacyjny produkt na specjalne okazje, oto przypomnienie jej wartości odżywczych.

 

Około 100g gorzkiej czekolady o zawartości 75-80% kakao będzie zawierać:

 

  • Kalorie: 604
  • Białko: 7,87 gr
  • Tłuszcz: 43,06 gr
  • Węglowodany: 46,36 gr
  • Błonnik: 11 gr
  • Żelazo: 12,02 mg
  • Magnez: 230 mg
  • Cynk: 3,34 mg
  • A także dużo potasu, fosforu i selenu!

 

Jak widać, czekolada jest bardzo pożywna. Dzięki dobrej równowadze składników odżywczych między węglowodanami, białkami, tłuszczami i minerałami, czekoladę można uznać za pełnowartościową żywność. Warto jednak uważać na jej ilość w codziennej diety z uwagi na jej stosunkowo wysoką kaloryczność. Warto wybierać gorzką czekoladę, rezygnując z kalorycznych dodatków, takich jak kremy czy ciasteczka, na rzecz orzechów, suszonych i liofilizowanych owoców.

 

Światowy Dzień Czekolady - uczcijmy to święto!

Czy jest lepszy sposób na celebrowanie Światowego Dnia Czekolady niż poznanie kilku czekoladowych faktów? Oczywiście po uprzednim zjedzeniu czekolady (jednak to jest oczywiste,).

 

Oto 10 faktów o czekoladzie

  1. Udowodniono, że pragnienie czekolady zaspokaja tylko sama czekolada - nic innego nie zaspokoi ochoty na gorzko-słodki, kremowy i przyjemnie rozpływający się smak.

 

  1. Czekolada zawiera trzy razy więcej związków aromatycznych niż czerwone wino. Czerwone wino ma ich 200, a czekolada ponad 600. Im wyższa zawartość % kakao w produkcie czekoladowym tym większa głębia smaku i aromatu, a także większa ilość wartościowych składników dostarczanych do organizmu.

 

  1. Do wyprodukowania jednego kilograma czekolady potrzeba około 800 ziaren kakaowca. Jeden strąk kakaowca zawiera około 42 ziarna. Najwyższej jakości czekolady zawierają dużą ilość czystego kakao. Właśnie tego typu produktów musisz szukać na sklepowych półkach, jeśli chcesz poznać prawdziwy smak kakao.

 

  1. Każde drzewo kakaowca (zwane Theobroma cacao) wytwarza około 2500 ziaren kakao. Drzewo może dożyć nawet 200 lat, jednak zazwyczaj tylko przez 25 lat jest w stanie wyprodukować żywe ziarna kakao, które nadają się do produkcji czekolady. Właśnie z tego względu, w krajach które na masową skalę zajmują się hodowlą kakao, plantacje zajmują hektary ziemi. Jest to konieczne w celu pozyskania wydajnych ilości ziaren kakao.

 

  1. Jak wcześniej wspominaliśmy, pierwszą tabliczkę wyprodukowała firma Fry Company. Brytyjski sklep o nazwie "Fry and Sons" stworzył pierwszą "czekoladę do jedzenia", łącząc masło kakaowe, cukier i likier czekoladowy. Joseph Fry wydaje się być wynalazcą czekolady w postaci stałej, jaką znamy i produkujemy do dzisiaj.

 

  1. Czekolada mleczna została wynaleziona nieco później, w 1875 roku, w Szwajcarii, gdzie niejaki Daniel Peter dodał do swojego przepisu na czekoladę mleko skondensowane.

 

  1. Biała czekolada nie jest technicznie uznawana za czekoladę, ponieważ nie zawiera miazgi kakaowej ani likieru czekoladowego. Używa się w niej jednak masła kakaowego, co jednak nie kwalifikuje jej jako oficjalnej czekolady. Mimo wszystko miłośników czekolady dzieli się na tych, którzy ją uwielbiają, albo jej nienawidzą. Taka skrajność i rozbieżność zdań, wynika z zupełnie innych doznań jakie biała czekolada, na tle tradycyjnej kakaowej, jest nam w stanie zaoferować. Do której grupy Ty się zaliczasz? My kochamy każdą czekoladę!

 

  1. Gdy czekolada pokryje się białą, plamistą warstwą, nadal jest jadalna, jednak będzie sucha i mniej aromatyczna. Jest to spowodowane tym, że cząsteczki tłuszczu znajdujące się wewnątrz czekolady wypływają na powierzchnię i ulegają rekrystalizacji. Można to często zauważyć, znajdując zamkniętą tabliczkę czekolady, która przeleżała jakiś czas w szafce.

 

  1. Czekolada to jeden z nielicznych produktów spożywczych, który topi się w temperaturze od 30° C do 32° C (w zależności od konkretnego produktu), czyli poniżej temperatury ludzkiego ciała. Właśnie dlatego czekolada tak łatwo rozpuszcza się w ustach oraz daje to znane i uwielbiane uczucie rozpływającego się smaku i aromatu.

 

  1. Czekolada niegdyś była tak cenionym produktem, że wykorzystywano ją jako wynagrodzenie dla amerykańskich żołnierzy podczas wojny o niepodległość. Z czasem jej wartość zmalała, jednak obecnie wielu smakoszy i koneserów jest w stanie zapłacić naprawdę sporo za niewielką tabliczkę wyjątkowych odmian tego produkty. Rekord Guinnessa przypada 10 centymetrowej tabliczce czekolady, za którą w 2001 roku na aukcji zapłacono 687 dolarów (około 2300 zł).

Celebruj święto czekolady!

Jeżeli nie masz w domu tabliczki czekolady, pralinki lub innej kakaowej słodyczy, czym prędzej pędź do sklepu, aby uczcić z nami Światowy Dzień Czekolady. Pamiętaj o jakości i stawiaj smak na pierwszym miejscu!

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium