FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Zalety spożywania kaszy gryczanej 0
Zalety spożywania kaszy gryczanej

Kasza gryczana jest niedocenioną rośliną, która z reguły stanowi jedynie skromny dodatek do drugiego dania. Tymczasem kasza kryje za sobą szereg wartości odżywczych. Nie tylko pomaga utrzymać zdrowie, ale jest także sprzymierzeńcem w walce z nadwagą. Nie bez powodu roślina ta trafiła na listę najzdrowszych pokarmów świata!

Kasza gryczana - właściwości

  • Zdrowe serce. Kasza gryczana jest bogatym źródłem flawonoidów, a dokładnie rutyny. To związek, który nie tylko uszczelnia oraz wzmacnia naczynia krwionośne, ale również pomaga w obniżeniu cholesterolu LDL we krwi.
  • Eliksir młodości. Bogactwo flawanoidów zwiększa przeciwutleniające właściwości witaminy C oraz zabezpiecza ciało przed działaniem wolnych rodników. To z kolei rzutuje na spowolnienie procesu starzenia się skóry.
  • Skarb dla diabetyków. Kasza gryczana zawiera dużo błonnika pokarmowego, który spowalnia proces przenikania glukozy do krwioobiegu. Dzięki temu łatwiej jest kontrolować wahania cukru.
  • Kasza kontra rak. Wysokie spożycie błonnika pokarmowego hamuje metastazę (przerzuty) w przebiegu nowotworu piersi. W zestawieniu z lignanami, które obecne są w kaszy gryczanej, błonnik wykazuje także działanie przeciwnowotworowe, zmniejszając nawet o połowę ryzyko zachorowania na raka jajników, szyjki macicy czy jelita grubego.
  • Niezbędnik wegan. Kasza gryczana, w zależności od klimatu, w jakim jest uprawiana, zawiera od 10 do 16% łatwo przyswajalnego białka. Wobec tego jest to ważny składnik każdej diety roślinnej.
  • Lepsza kondycja psychiczna. W kaszy gryczanej znajduje się unikatowy aminokwas, jakim jest lizyna. To związek, którego organizm ludzki nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, a co za tym idzie, powinien być dostarczany wraz z pożywieniem. Lizyna poza tym, że korzystnie wpływa na kondycję psychiczną, to także bierze udział w budowaniu białek mięśniowych.
  • Wsparcie dla anemików. Kasza gryczana, dzięki dużej zawartości żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy E pomaga w niedokrwistości. Jest także wskazana dla kobiet mających obfite miesiączki.

Kasza gryczana, a odchudzanie

Spożywanie kaszy gryczanej jest zalecane w przypadku stosowania diety odchudzającej. Bogactwo węglowodanów złożonych oraz błonnika wspomaga proces redukcji wagi. Warto również dodać, że kasza cechuje się niskim indeksem glikemicznym, wynoszącym jedynie 54. Oznacza to, że po jej spożyciu nie dochodzi do wahania poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie, uczucie sytości pozostaje z Wami na dłużej.

Kasza gryczana nie tylko pomaga utrzymać zdrowie, ale jest także sprzymierzeńcem w walce z nadwagą.

Kasza gryczana – składniki odżywcze

Kasza gryczana jest prawdziwą skarbnicą cennych składników. 100 g ugotowanej kaszy zawiera blisko 100 kcal. Niewiele, prawda? Warto także dodać, że nie są to byle jakie kalorie. Produkt ten cechuje się bowiem wysoką gęstością odżywczą. Jakie składniki znajdziemy w jednej porcji (100 g)?

  1. Węglowodany - 19,94 g
  2. Białko - 3,38 g
  3. Tłuszcze - 0,62 g
  4. Błonnik - 2,7 g
  5. Minerały
    1. Potas - 88 mg
    1. Fosfor - 70 mg
    1. Magnez - 51 mg
    1. Wapń - 7 mg
    1. Sód - 4 mg
    1. Żelazo – 0,80 mg
    1. Cynk – 0,61 mg
  6. Witaminy
    1. Niacyna – 0,940 mg
    1. Witamina B6 – 0,077 mg
    1. Tiamina – 0,040 mg
    1. Ryboflawina – 0,039 mg
    1. Witamina E – 0,09 mg
    1. Foliany - 14 µg
    1. Witamina K – 1,9 µg

Jaką kaszę gryczaną wybrać?

W sklepach może spotkać dwa rodzaje kaszy gryczanej:

  • nieprażona (biała), która występuje pod postacią całej, łamanej lub drobnej;
  • prażona (brązowa), występująca w formie całej lub łamanej.

Jeśli przy wyborze kaszy kierujesz się przede wszystkim względami zdrowotnymi, to postaw na kaszę gryczaną białą. Nie została ona poddana procesowi prażenia, w związku z czym zachowała wszystkie wartości odżywcze. Ponadto, ze względu na neutralny smak, można ją wykorzystać do wielu różnych potraw. Kasza palona zawiera nieco mnie cennych składników oraz charakteryzuje się lekko gorzkawym aromatem.

Kasza gryczana na dzień dobry

Kasza gryczana stosowana jest powszechnie jako dodatek do obiadu. Często serwowana w towarzystwie smażonego kawałka mięsa lub gulaszu. Poniżej prezentujemy przepis śniadaniowy z wykorzystaniem kaszy. Takie danie jest nie tylko pyszne, ale przede wszystkim zdrowe. W końcu odżywcze śniadanie, pełne wartościowych składników odżywczych to podstawa udanego dnia!

Gryczana owsianka

  • 1 szklanka ugotowanej kaszy gryczanej białej
  • 1/2 szklanki mleka migdałowego
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka posiekanych na drobno orzechów włoskich
  • garść suszonych fig
  • szczypta świeżo startego cynamonu

Połącz wszystkie składniki w garnku i podgrzej ma małym ogniu. Stale mieszaj, aż do momentu, gdy całość zgęstnieje. Podawaj z dodatkiem jogurtu naturalnego.

Kasza gryczana jest wartościowym, bezglutenowym produktem o niskim indeksie glikemicznym. Stanowi nie tylko doskonałą alternatywę dla makaronu, ryżu czy ziemniaków, ale przede wszystkim stoi na straży Waszego zdrowia. To składnik, który bez wątpienia warto włączyć do codziennej diety.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium