Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, sok z wiśni okazuje się być nieoceniony w walce z wolnymi rodnikami.

Zdrowotne właściwości soku z wiśni

4 minut

Wiśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, zachwycających wyjątkowym smakiem. Wiśnie warto jeść także z tego powodu, że owoce te wyróżniają się szeregiem wartości prozdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługuje sok z wiśni, zawierający skoncentrowane związki aktywne. Regularne picie soku z wiśni może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. To doskonała opcja dla każdego, kto chce kompleksowo zadbać o zdrowie, a nie ma stałego dostępu do świeżych wiśni lub nie przepada za owocami w ich tradycyjnej formie.

Sok z wiśni – jakie cenne składniki zawiera?

W soku z wiśni znaleźć można wszystko, co najlepsze natura ukryła w tych owocach. Wiśnie cechują się bardzo wysoką zawartością antyoksydantów, co jest szczególnie istotne w dobie powszechnego narażenia na wolne rodniki. Polifenole, karotenoidy czy antocyjany niezwykle skutecznie neutralizują wolne rodniki. Wysoka aktywność antyoksydacyjna soku z wiśni wynika także z zawartości witaminy C. W soku z wiśni znaleźć można także witaminy i składniki mineralne, z których najliczniej występują:

 • witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, niacyna, pirydoksyna),
 • witamina A,
 • witamina E,
 • witamina K,
 • wapń,
 • żelazo,
 • potas,
 • cynk,
 • magnez,
 • fosfor,
 • sód.

Sok z wiśni zawiera także błonnik oraz pektyny. Wiśnie stanowią bogate źródło kwasów owocowych (cytrynowego, jabłkowego) . Sok z wiśni cechuje się niską kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Aby móc w pełni korzystać z takiego bogactwa związków odżywczych, zalecane jest wybieranie soku z wiśni 100%, pozbawionego dodatku wody i cukru.

Sok z wiśni – działanie antyoksydacyjne

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, sok z wiśni okazuje się być nieoceniony w walce z wolnymi rodnikami. Na stres oksydacyjny narażone są osoby mieszkające na zanieczyszczonych terenach, pracujące fizycznie lub umysłowo, intensywnie uprawiające sport, palące papierosy, doświadczające w życiu codziennym stresujących sytuacjach. Wynika z tego, że każdy z nas potrzebuje wsparcia w walce z wolnymi rodnikami – a sok z wiśni sprawdza się idealnie.

Dzięki możliwości neutralizowania szkodliwego wpływu wolnych rodników, sok z wiśni może okazać się nieoceniony w profilaktyce licznych chorób przewlekłych, w tych chorób układu sercowo – naczyniowego. Miażdżyca, nadciśnienie czy zawał serca mogą rozwijać się w konsekwencji oddziaływania stresu oksydacyjnego, a także zaburzeń w profilu lipidowym krwi. Jak z tymi zaburzeniami radzi sobie sok z wiśni? Doskonale! W badaniach klinicznych wykazano, że już dwie godziny po wypiciu 300 ml soku z wiśni zaobserwować można zmniejszenie wartości ciśnienia krwi[i]. Spożywanie soku z wiśni może przełożyć się także na przywrócenie prawidłowego profilu lipidowego krwi, co znajduje odbicie w zmniejszeniu stosunku trójglicerydów do cholesterolu HDL[ii].

Sok z wiśni wykazuje działanie przeciwzapalne, obniżając takie markery stanu zapalnego jak białko CRP czy Il – 6.

Sok z wiśni wyróżnia się niewielką kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym.
Wiśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, zachwycających wyjątkowym smakiem. Coraz częściej wykorzystywane są również jako składnik napojów typu smoothie.

Sok z wiśni – idealny dla sportowców

Intensywnemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy powstawanie w mięśniach mikrouszkodzeń, wynikających zarówno z mechanicznych uszkodzeń włókien mięśniowych, jak i negatywnego działania wolnych rodników. Picie soku z wiśni przez osoby aktywne fizycznie pomaga uzyskać efekt redukcji bolesności mięśnia i osłabienia ich siły, co znajdowało wyraz w redukcji poziomu takich markerów uszkodzenia mięśni jak dehydrogenaza mleczanowa LDH oraz kinaza kreatynowa CK. Taki pozytywny wpływ na przebieg potreningowej regeneracji mięśni wynika z wysokiej zawartości antyoksydantów o działaniu przeciwzapalnym[iii].

Sok z wiśni – na co pomaga chorym na cukrzycę?

Sok z wiśni wyróżnia się niewielką kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Dzięki temu możliwe jest spożywanie soku przez chorych na cukrzycę. U diabetyków wykazano korzystny wpływ picia soku z wiśni – zaobserwowano redukcję poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej[iv]. Wystarczyło jedynie przyjmować 40 ml skoncentrowanego soku z wiśni przez okres 6 tygodni.

Sok z wiśni – właściwości lecznicze, które doceni każdy z nas Regularne picie soku z wiśni pomaga utrzymać nerki w doskonałej kondycji. Wykazuje on bowiem działanie moczopędne. Korzyści z picia soku z wiśni odniosą zatem osoby cierpiące na nawrotowe stany zapalne dróg moczowych czy pęcherza. Ponadto sok z wiśni może obniżać poziom kwasu moczowego we krwi, stanowiąc doskonałą profilaktykę dny moczanowej[v]. Zawartość błonnika, w tym pektyn przyczyna się do tego, że sok z wiśni normalizuje pracę układu trawiennego i pobudza perystaltykę jelit. Bioflawonoidy mogą wspomagać naturalną odporność organizmu, redukując zapadalność na rozmaite infekcje. Witaminy z grupy B doskonale wpływają na funkcjonowanie serca, a także układu nerwowego, co może przełożyć się na redukcję uczucia zmęczenia. Sok z wiśni polecany jest ponadto osobom mającym problemy ze snem – sok z wiśni zawiera melatoninę. W organizmie człowieka związek ten syntetyzowany jest szyszynkę, regulując rytm dobowy. Sok z wiśni także zawiera ten związek, dzięki czemu normalizuje sen. Picie soku z wiśni poprawia jakość snu, ułatwia zasypianie i ogranicza epizody wybudzania się ze snu w ciągu nocy. Wysoka zawartość witaminy C, a także żelaza sprawia, że sok z wiśni może ograniczać ryzyko rozwoju anemii.


[i]  Kent K., Charlton K.E., Jenner A., Roodenrys S. Acute reduction in blood pressure following consumption of anthocyanin-rich cherry juice may be dose-interval dependant: A pilot cross-over study. Int. J. Food Sci. Nutr. 2016;67:47–52. 

[ii] Martin K.R., Bopp J., Burrell L., Hook G. The effect of 100% tart cherry juice on serum uric acid levels, biomarkers of inflammation and cardiovascular disease risk factors. FASEB J. 2011;25

[iii] Bowtell J.L., Sumners D.P., Dyer A., Fox P., Mileva K.N. Montmorency cherry juice reduces muscle damage caused by intensive strength exercise. Med. Sci. Sports Exerc. 2011;43:1544–1551.

[iv] Ataie-Jafari A., Hosseini S., Karimi A., Pajouhi M. Effects of Sour Cherry Juic on Blood Glucose and Some Cardiovascular Risk Factors Improvements in Diabetic Women. Nutr. Food Sci. 2008;38:355–360.

[v] Chen P. i in., Effectiveness of cherries in reducing uric acidand gout: A systematic review; Evid Based Complement Alternat Med, 2019.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 53 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut
  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety.

  Rola błonnika w diecie

  Błonnik to jeden z kluczowych elementów zdrowej diety. Dbanie o…
  3 minut
  Diety pudełkowe to inaczej mówiąc diety, które są do nas dostarczane przez różnego rodzaju cateringi dietetyczne.

  Czy dieta pudełkowa jest zdrowa?

  W ostatnich latach tak zwane diety pudełkowe cieszą się coraz…
  4 minut