FIT OR SWEET
Kategorie
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Zdrowotne właściwości soku z wiśni 0
Zdrowotne właściwości soku z wiśni

Wiśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, zachwycających wyjątkowym smakiem. Wiśnie warto jeść także z tego powodu, że owoce te wyróżniają się szeregiem wartości prozdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługuje sok z wiśni, zawierający skoncentrowane związki aktywne. Regularne picie soku z wiśni może korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie organizmu. To doskonała opcja dla każdego, kto chce kompleksowo zadbać o zdrowie, a nie ma stałego dostępu do świeżych wiśni lub nie przepada za owocami w ich tradycyjnej formie.

Sok z wiśni - jakie cenne składniki zawiera?

W soku z wiśni znaleźć można wszystko, co najlepsze natura ukryła w tych owocach. Wiśnie cechują się bardzo wysoką zawartością antyoksydantów, co jest szczególnie istotne w dobie powszechnego narażenia na wolne rodniki. Polifenole, karotenoidy czy antocyjany niezwykle skutecznie neutralizują wolne rodniki. Wysoka aktywność antyoksydacyjna soku z wiśni wynika także z zawartości witaminy C. W soku z wiśni znaleźć można także witaminy i składniki mineralne, z których najliczniej występują:

  • witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, kwas foliowy, niacyna, pirydoksyna),
  • witamina A,
  • witamina E,
  • witamina K,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas,
  • cynk,
  • magnez,
  • fosfor,
  • sód.

Sok z wiśni zawiera także błonnik oraz pektyny. Wiśnie stanowią bogate źródło kwasów owocowych (cytrynowego, jabłkowego) . Sok z wiśni cechuje się niską kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Aby móc w pełni korzystać z takiego bogactwa związków odżywczych, zalecane jest wybieranie soku z wiśni 100%, pozbawionego dodatku wody i cukru.

Sok z wiśni - działanie antyoksydacyjne

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, sok z wiśni okazuje się być nieoceniony w walce z wolnymi rodnikami. Na stres oksydacyjny narażone są osoby mieszkające na zanieczyszczonych terenach, pracujące fizycznie lub umysłowo, intensywnie uprawiające sport, palące papierosy, doświadczające w życiu codziennym stresujących sytuacjach. Wynika z tego, że każdy z nas potrzebuje wsparcia w walce z wolnymi rodnikami - a sok z wiśni sprawdza się idealnie.

Dzięki możliwości neutralizowania szkodliwego wpływu wolnych rodników, sok z wiśni może okazać się nieoceniony w profilaktyce licznych chorób przewlekłych, w tych chorób układu sercowo - naczyniowego. Miażdżyca, nadciśnienie czy zawał serca mogą rozwijać się w konsekwencji oddziaływania stresu oksydacyjnego, a także zaburzeń w profilu lipidowym krwi. Jak z tymi zaburzeniami radzi sobie sok z wiśni? Doskonale! W badaniach klinicznych wykazano, że już dwie godziny po wypiciu 300 ml soku z wiśni zaobserwować można zmniejszenie wartości ciśnienia krwi[i]. Spożywanie soku z wiśni może przełożyć się także na przywrócenie prawidłowego profilu lipidowego krwi, co znajduje odbicie w zmniejszeniu stosunku trójglicerydów do cholesterolu HDL[ii].

Sok z wiśni wykazuje działanie przeciwzapalne, obniżając takie markery stanu zapalnego jak białko CRP czy Il - 6.

Wiśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, zachwycających wyjątkowym smakiem. Coraz częściej wykorzystywane są również jako składnik napojów typu smoothie.

Wiśnie to jedne z najpopularniejszych owoców, zachwycających wyjątkowym smakiem. Coraz częściej wykorzystywane są również jako składnik napojów typu smoothie.

Sok z wiśni - idealny dla sportowców

Intensywnemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy powstawanie w mięśniach mikrouszkodzeń, wynikających zarówno z mechanicznych uszkodzeń włókien mięśniowych, jak i negatywnego działania wolnych rodników. Picie soku z wiśni przez osoby aktywne fizycznie pomaga uzyskać efekt redukcji bolesności mięśnia i osłabienia ich siły, co znajdowało wyraz w redukcji poziomu takich markerów uszkodzenia mięśni jak dehydrogenaza mleczanowa LDH oraz kinaza kreatynowa CK. Taki pozytywny wpływ na przebieg potreningowej regeneracji mięśni wynika z wysokiej zawartości antyoksydantów o działaniu przeciwzapalnym[iii].

Sok z wiśni - na co pomaga chorym na cukrzycę?

Sok z wiśni wyróżnia się niewielką kalorycznością oraz niskim indeksem glikemicznym. Dzięki temu możliwe jest spożywanie soku przez chorych na cukrzycę. U diabetyków wykazano korzystny wpływ picia soku z wiśni - zaobserwowano redukcję poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej[iv]. Wystarczyło jedynie przyjmować 40 ml skoncentrowanego soku z wiśni przez okres 6 tygodni.

Sok z wiśni - właściwości lecznicze, które doceni każdy z nas Regularne picie soku z wiśni pomaga utrzymać nerki w doskonałej kondycji. Wykazuje on bowiem działanie moczopędne. Korzyści z picia soku z wiśni odniosą zatem osoby cierpiące na nawrotowe stany zapalne dróg moczowych czy pęcherza. Ponadto sok z wiśni może obniżać poziom kwasu moczowego we krwi, stanowiąc doskonałą profilaktykę dny moczanowej[v]. Zawartość błonnika, w tym pektyn przyczyna się do tego, że sok z wiśni normalizuje pracę układu trawiennego i pobudza perystaltykę jelit. Bioflawonoidy mogą wspomagać naturalną odporność organizmu, redukując zapadalność na rozmaite infekcje. Witaminy z grupy B doskonale wpływają na funkcjonowanie serca, a także układu nerwowego, co może przełożyć się na redukcję uczucia zmęczenia. Sok z wiśni polecany jest ponadto osobom mającym problemy ze snem - sok z wiśni zawiera melatoninę. W organizmie człowieka związek ten syntetyzowany jest szyszynkę, regulując rytm dobowy. Sok z wiśni także zawiera ten związek, dzięki czemu normalizuje sen. Picie soku z wiśni poprawia jakość snu, ułatwia zasypianie i ogranicza epizody wybudzania się ze snu w ciągu nocy. Wysoka zawartość witaminy C, a także żelaza sprawia, że sok z wiśni może ograniczać ryzyko rozwoju anemii.


[i]  Kent K., Charlton K.E., Jenner A., Roodenrys S. Acute reduction in blood pressure following consumption of anthocyanin-rich cherry juice may be dose-interval dependant: A pilot cross-over study. Int. J. Food Sci. Nutr. 2016;67:47–52. 

[ii] Martin K.R., Bopp J., Burrell L., Hook G. The effect of 100% tart cherry juice on serum uric acid levels, biomarkers of inflammation and cardiovascular disease risk factors. FASEB J. 2011;25

[iii] Bowtell J.L., Sumners D.P., Dyer A., Fox P., Mileva K.N. Montmorency cherry juice reduces muscle damage caused by intensive strength exercise. Med. Sci. Sports Exerc. 2011;43:1544–1551.

[iv] Ataie-Jafari A., Hosseini S., Karimi A., Pajouhi M. Effects of Sour Cherry Juic on Blood Glucose and Some Cardiovascular Risk Factors Improvements in Diabetic Women. Nutr. Food Sci. 2008;38:355–360.

[v] Chen P. i in., Effectiveness of cherries in reducing uric acidand gout: A systematic review; Evid Based Complement Alternat Med, 2019.

 

Dziękujemy za odwiedziny!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium