Kategorie
Informacje
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Aby wyjaśnić dokładnie to czym jest sukraloza, należy zacząć od scharakteryzowania grupy substancji, do której ona należy.

Czy sukraloza jest szkodliwa?

3 minut

Ze względu na wzrastające zainteresowanie zdrowym stylem życia, wiele osób zaczyna szukać sposobów na zmniejszenie spożycia cukru. Jednym z powszechnie stosowanych sposobów jest używanie zamiast niego substancji intensywnie słodzących. Przykładem takiej substancji jest sukraloza. Czym jest dokładnie sukraloza oraz czy jej spożywanie jest szkodliwe?

Sukraloza- czym jest?

Aby wyjaśnić dokładnie to czym jest sukraloza, należy zacząć od scharakteryzowania grupy substancji, do której ona należy. Sukraloza jest jedną z substancji intensywnie słodzących. Substancje te znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym- wykorzystuje się je przy produkcji napojów bezalkoholowych, gum do żucia, słodzików, lodów, dżemów, majonezów czy napojów mlecznych. Oprócz tego substancje intensywnie słodzące wchodzą w skład środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, a także niektórych kosmetyków, np. płynów do płukania jamy ustnej. Jeżeli chodzi o przykłady substancji intensywnie słodzących, które stosowane są w Polsce,  do najbardziej popularnych należą: aspartam, acesulfan K, sacharyna oraz właśnie sukraloza

Cechą charakterystyczną substancji intensywnie słodzących jest dużo wyższa siła słodząca niż w przypadku klasycznego cukru (sacharozy). Substancje te mimo bardzo słodkiego smaku posiadają niską bądź zerową wartość energetyczną. Dla przykładu aspartam jest około 200 razy słodszy niż biały cukier.

Jako dodatek do żywności, sukraloza występuje oznaczona symbolem E955.
Sukraloza jest jednym z najpowszechniej stosowanych zamienników cukru tradycyjnego i cukru trzcinowego.

Sukraloza- charakterystyka

Sukraloza, jak wcześniej wspomniano należy do substancji intensywnie słodzących. W porównaniu do cukru, jest około 400-800 razy słodsza, zatem nawet mały dodatek sukralozy wystarczy aby uzyskać słodki smak napojów czy potraw. Substancja ta posiada zerową wartość kaloryczną.

Jako dodatek do żywności, sukraloza występuje oznaczona symbolem E955. Jest pochodną sacharozy, różnica w budowie cząsteczki sukralozy wynika z tego, że  trzy grupy hydroksylowe są w niej selektywnie zastąpione atomami chloru. Cechą charakterystyczną sukralozy jest pozostający na długo słodki posmak w ustach. Jest substancją dobrze rozpuszczającą się w wodzie, więc znajduje zastosowanie jako słodzik do kawy czy herbaty. Wykazuje wysoką termostabilość, co pozwala na stosowanie jej podczas pieczenia (np. jako składnik ciast).

Sukralozę, sprzedawaną pod nazwą handlową Splenda, stworzono po raz pierwszy w 1976 roku, w brytyjskiej cukrowni Tate & Lyle.  Substancja ta została zaakceptowana przez ponad sześćdziesiąt jednostek nadzorujących na całym świecie. Sukraloza po raz pierwszy została wprowadzona do użytku przez Kanadę w roku 1991.  Szacuje się, że obecnie jest ona dodawana do ponad 3 000 sprzedawanych produktów.

Sukraloza a szkodliwość

Przy ocenie tego czy sukraloza jest substancją szkodliwą, czy bezpieczną trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, słodziki, do których należy sukraloza, to substancje dodatkowe, które zostały wielokrotnie przebadane pod względem bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo sukralozy zostało dokładnie ocenione przez organy regulacyjne na całym świecie, przez co została ona zatwierdzona jako bezkaloryczny środek słodzący, dopuszczony do stosowania w żywności. Dostępne badania, które miały na celu poznanie jej metabolizmu, wykazały bardzo niskie wchłanianie sukralozy w przewodzie pokarmowym. Większość spożytej sukralozy jest wydalana wraz z kałem w postaci niezmienionej. W przypadku długotrwałego jej stosowania,  nie wykazano aby w jakikolwiek sposób kumulowała się w organizmie. Nie zanotowano również szkodliwego działania sukralozy na procesy reprodukcyjne, nie wykazano związku tej substancji z rozwojem nowotworów.

Niektórzy badacze podkreślają jednak, że częste spożywanie sukralozy może mieć niekorzystny wpływ na mikrobiotę jelitową, pH kału, ponadto jej metabolity mogą wpływać na nabłonek jelita. Sugeruje się, że sukraloza może wpływać na zwiększone łaknienie.

Jak sami widzimy, mimo iż na ten moment sukraloza jest oficjalnie uznawana za substancję bezpieczną, jak we wszystkim należy zachować umiar i zdrowy rozsądek oraz śledzić najnowsze doniesienia naukowe.

Źródła:

 • Al Deeb O.A., Mahgoub H., Foda N.H.: Sucralose. Profiles Drug Subst Excip Relat Methodol. 2013;38:423-62.
 • Grotz V.L., Pi-Sunyer X., Porte D, Roberts A, Richard Trout J. A .: 12-week randomized clinical trial investigating the potential for sucralose to affect glucose homeostasis. Regul Toxicol Pharmacol. 2017;88:22-33.
 • Kutyła-Kupidura E.M., Sikora M., Dobosz A.: Wpływ zastąpienia sacharozy alternatywnymi substancjami słodzącymi na właściwości produktów ciastkarskich, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 2016, 2, 105.
 • Schiffman S.S., Rother K.I.: Sucralose, a synthetic organochlorine sweetener: overview of biological issues. J Toxicol Environ Health B Crit Rev. 2013;16(7):399-451.
 • Świąder K. i wsp.: Substancje intensywnie słodzące – korzyści i zagrożenia, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92 (3), 392-396.
 • Świerczek U., Borowiecka A., Feder-Kubis J.: Struktura, właściwości i przykłady zastosowań syntetycznych substancji słodzących. Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2016, 4 (107), 15 – 25.

Jeżeli podobają Ci się nasze artykuły, będziemy wdzięczni za polubienie nas w mediach społecznościowych 🙂 Będzie to dla nas jasny sygnał, że czytelnicy chętnie odwiedzają nasz portal i interesują ich nasze publikacje. Dzięki temu będziemy mogli dotrzeć też do większego grona odbiorców i kontynuować rozwój portalu 🙂

Dziękujemy za odwiedziny!

(Visited 16 times, 1 visits today)

Zostaw komentarz

  Ostatnio dodane

  Odżywki białkowe to bardzo popularne urozmaicenie i wzbogacenie diety w duże ilości pełnowartościowego białka

  Odżywki białkowe – kiedy po nie sięgać?

  Odżywki białkowe to bardzo popularne urozmaicenie i wzbogacenie diety w…
  3 minut
  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości kakao, jest produktem wartym uwagi.

  Czy czekolada wspomaga odchudzanie?

  Czekolada, a zwłaszcza dobrej jakości czekolada gorzka, o wysokiej zawartości…
  4 minut
  Dieta rozdzielna doktora Haya polega na podziale żywności na produkty kwasowe, zasadowe i neutralne.

  Dieta rozdzielna – czy ma sens?

  Dieta rozdzielna, została opracowana już dawno temu, a dokładnie w…
  3 minut
  Co jeść na diecie ketogenicznej i jakie konsekwencje zdrowotne może mieć stosowanie takiej diety?

  Co jeść na ketozie?

  W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje na popularności. Jest to…
  4 minut
  Wegańskie źródła białka - czy dieta wegańska oznaczać musi zbyt niską podaż białka?

  Wegańskie źródła białka

  Wegański model żywienia kojarzony jest z ryzykiem rozwoju niedoborów pokarmowych,…
  4 minut